Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O krok bliżej do porozumienia rządu z wydawcami kart. Jest list intencyjny w sprawie programu wsparcia bezgotówki

Strony dają sobie czas do końca lutego na wypracowanie zasad finansowania programu. Projekt ma ruszyć 1 lipca bieżącego roku

Z moich informacji wynika, że list intencyjny, o którym mowa, został podpisany przez Krzysztofa Pietraszkiewicza i Mieczysława Groszka ze Związku Banków Polskich, Bartosza Ciołkowskiego z Mastercarda, Jakuba Kiwiora z Visy oraz Tadeusza Kościńskiego, wiceministra rozwoju. Zgodnie z podpisanym dokumentem strony stawiają sobie za cel odwrócenie relacji procentowego udziału liczby transakcji bezgotówkowych względem gotówkowych dokonywanych przez konsumentów z obecnych 20/80 na korzyść gotówki do 80/20. Pomóc w tym ma uruchomienie Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

Przeczytajcie także: Jest kompromis w sprawie roamingu w UE

W liście nie ma mowy o zasadach funkcjonowania programu. Te mają zostać ustalone w terminach zgodnych z zaaprobowanym harmonogramem. I tak, do końca lutego mają zostać zaakceptowane podstawowe zasady działania oraz warunki finansowania programu. Szczegóły powinny zostać ustalone do końca marca a porozumienie podpisane do końca kwietnia tak, by program mógł ruszyć w lipcu. Jednocześnie resort rozwoju zobowiązał się do tworzenia otoczenia prawnego mającego na celu zwiększenie absorpcji płatności bezgotówkowych w obrocie gospodarczym.

Negocjacje między Ministerstwem Rozwoju a bankami i organizacjami płatniczymi, które doprowadziły do podpisania wczoraj listu intencyjnego, trwały wiele miesięcy. Jak pewnie pamiętacie, strona rządowa początkowo oczekiwała rezygnacji przez instytucje prywatne z przychodów od transakcji bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej, utworzenia narodowej karty płatniczej a później zrzucenia się na fundusz, z którego finansowana ma być rozbudowa sieci terminali płatniczych. Swego rodzaju straszakiem była groźba regulacji, która mogłaby pozbawić wydawców kart wszystkich dochodów z biznesu kartowego.

Przeczytajcie także: Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje przeprowadzono w grudniu

Na mocy wcześniejszych ustaleń banki i organizacje płatnicze obniżyły do jednego grosza swoje przychody z płatności kartami w urzędach. Były za to przeciwne tworzeniu polskiego schematu płatniczego opartego o plastikową kartę. Wydaje się, że strona rządowa zrezygnowała z tego postulatu w zamian za powołanie do życia funduszu, z którego finansowany będzie dalszy rozwój sieci terminali płatniczych. Rządowi zależy na tym, bo udowodniono, że wzrost obrotu bezgotówkowego skutkuje często zmniejszeniem udziały szarej strefy w gospodarce. Liczy więc na wzrost dochodów budżetowych z podatków, potrzebnych na realizację obietnic socjalnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego powstanie fundusz, na który składać się będą solidarnie organizacje płatnicze i banki – wydawcy kart. Stawki wpłat jeszcze nie są znane, ale najczęściej słyszę o groszu per transakcja, jaki wpłacany ma być zarówno przez organizacje jak i banki. Z pieniędzy tych finansowana ma być refundacja kosztów obsługi płatności bezgotówkowych w firmach, które zdecydują się rozpocząć akceptację kart czy innych elektronicznych instrumentów płatniczych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies