Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba bankomatów w Polsce przekroczyła już 23 tys. sztuk. Raport Cashless za IV kw. 2016 roku

W okresie od października do grudnia ub.r. na polskim rynku przybyło ponad 400 maszyn

Z danych uzyskanych bezpośrednio w bankach oraz od niezależnych operatorów, uzupełnionych informacjami z ich stron internetowych wynika, że na koniec grudnia 2016 r. funkcjonowały w Polsce 23054 bankomaty. To o ponad 400 sztuk więcej niż na koniec września ubiegłego roku i pierwszy raz w historii, gdy liczba maszyn przekroczyła poziom 23 tys.

Przeczytajcie także: Z technologii HCE korzysta już ponad 230 tys. Polaków

Podobnie jak kwartał wcześniej tak i w końcówce 2016 r. największą siecią bankomatów pozostawał Euronet. W grudniu dysponował 7596 maszynami. Z czego 5991 to jego własne urządzenia a 1605 to maszyny zarządzane przez niego, ale należące do banków współpracujących. W okresie od października do grudnia Euronetowi przybyło 449 bankomatów, z czego 278 to urządzenia Raiffeisen Polbanku.


Drugą pod względem liczebności siecią bankomatów w Polsce dysponuje PKO BP. Ma 3165 maszyn (wzrost w porównaniu do września o 42). Na trzeciej pozycji znalazł się Bank BPS, który wraz z bankami zrzeszonymi ma 2443 bankomaty (o 36 mniej w porównaniu do września). Natomiast na pozycji czwartej znalazła się sieć Planet Cash, druga pod względem wielkości niezależna od banków sieć bankomatów. W grudniu liczyła 2337 urządzeń, z czego 1413 to maszyny własne a 924 – banków współpracujących. Planet Cash urosła w IV kw. o 111 maszyn.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci wpłatomatów na polskim rynku

Z ciekawostek warto zwrócić uwagę na przyrost bankomatów w sieci Cash Zone, należącej do światowego potentata Cardtronics. Od dłuższego czasu operator ten miał w Polsce ok. 100 bankomatów. Wzrost kwartalny o niemal 50 urządzeń może świadczyć o tym, że firma zaczyna polski rynek traktować nieco poważniej niż dotąd. Ponadto w porównaniu z poprzednim kwartałem w zestawieniu pojawił się nowy operator, a mianowicie Cashline – na koniec grudnia miał 27 bankomatów.

Natomiast system mobilny Blik był akceptowany w 15148 bankomatach. Można było z niego korzystać we wszystkich urządzeniach BZ WBK, ING Banku Śląskiego oraz Millennium a także w 7195 urządzeniach Euronetu, 3149 PKO BP i 1789 Planet Cash.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies