Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba bankomatów w Polsce przekroczyła już 23 tys. sztuk. Raport Cashless za IV kw. 2016 roku

W okresie od października do grudnia ub.r. na polskim rynku przybyło ponad 400 maszyn

Z danych uzyskanych bezpośrednio w bankach oraz od niezależnych operatorów, uzupełnionych informacjami z ich stron internetowych wynika, że na koniec grudnia 2016 r. funkcjonowały w Polsce 23054 bankomaty. To o ponad 400 sztuk więcej niż na koniec września ubiegłego roku i pierwszy raz w historii, gdy liczba maszyn przekroczyła poziom 23 tys.

Przeczytajcie także: Z technologii HCE korzysta już ponad 230 tys. Polaków

Podobnie jak kwartał wcześniej tak i w końcówce 2016 r. największą siecią bankomatów pozostawał Euronet. W grudniu dysponował 7596 maszynami. Z czego 5991 to jego własne urządzenia a 1605 to maszyny zarządzane przez niego, ale należące do banków współpracujących. W okresie od października do grudnia Euronetowi przybyło 449 bankomatów, z czego 278 to urządzenia Raiffeisen Polbanku.


Drugą pod względem liczebności siecią bankomatów w Polsce dysponuje PKO BP. Ma 3165 maszyn (wzrost w porównaniu do września o 42). Na trzeciej pozycji znalazł się Bank BPS, który wraz z bankami zrzeszonymi ma 2443 bankomaty (o 36 mniej w porównaniu do września). Natomiast na pozycji czwartej znalazła się sieć Planet Cash, druga pod względem wielkości niezależna od banków sieć bankomatów. W grudniu liczyła 2337 urządzeń, z czego 1413 to maszyny własne a 924 – banków współpracujących. Planet Cash urosła w IV kw. o 111 maszyn.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci wpłatomatów na polskim rynku

Z ciekawostek warto zwrócić uwagę na przyrost bankomatów w sieci Cash Zone, należącej do światowego potentata Cardtronics. Od dłuższego czasu operator ten miał w Polsce ok. 100 bankomatów. Wzrost kwartalny o niemal 50 urządzeń może świadczyć o tym, że firma zaczyna polski rynek traktować nieco poważniej niż dotąd. Ponadto w porównaniu z poprzednim kwartałem w zestawieniu pojawił się nowy operator, a mianowicie Cashline – na koniec grudnia miał 27 bankomatów.

Natomiast system mobilny Blik był akceptowany w 15148 bankomatach. Można było z niego korzystać we wszystkich urządzeniach BZ WBK, ING Banku Śląskiego oraz Millennium a także w 7195 urządzeniach Euronetu, 3149 PKO BP i 1789 Planet Cash.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies