Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wysadzali bankomaty. Teraz będą siedzieć. Sukces zielonogórskiej policji

Zielonogórski oddział CBŚ zatrzymał dwóch członków szajki, trudniącej się kradzieżą pieniędzy z bankomatów

Z komunikatu prasowego policji wynika, że funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚ zatrzymali dwóch mężczyzn, członków większej grupy przestępczej, zajmującej się wysadzeniem bankomatów i kradzieżą znajdujących się w nich banknotów. Aresztowania miały miejsce w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. Z podanych do publicznej wiadomości informacji wynika, że mężczyźni byli odpowiedzialni za co najmniej kilkanaście włamań do bankomatów, głównie na terenie Niemiec, Danii, Norwegii i Szwajcarii. Zatrzymanych czeka teraz ekstradycja do Niemiec, gdzie za swoje czyny odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości.

Przeczytajcie także: Nowe, ciekawe dane z rynku bankomatów

Policja podaje, że zielonogórskie CBŚ od dłuższego czasu prowadzi sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej składającej się z mieszkańców woj. lubuskiego w wieku 30-40 lat, a trudniącej się włamaniami do bankomatów na terenie Niemiec. Podczas jej rozpracowywania policjanci CBŚ nawiązali współpracę z policją kryminalną z Berlina i Frankfurtu nad Odrą. Wspólne działania doprowadziły do zatrzymania na terenie Niemiec trzech członków grupy. Sprawcy wpadli przyłapani na gorącym uczynku, gdy przy użyciu mieszanki gazu, doprowadzili do wybuchu bankomatu.

Zatrzymano wówczas trzy osoby z pięcioosobowej grupy. Zebrany materiał dowodowy w stosunku do dwóch pozostałych osób pozwolił na wystawienie europejskiego nakazu aresztowania. Obie właśnie zostały zatrzymane. Policja ustaliła, że w wyniku włamań do bankomatów tylko na terenie Niemiec rozpracowana grupa zrabowała ponad dwa miliony euro.

Przeczytajcie także: Zbliżeniowa rewolucja w bankomatach

Tymczasem z raportu European ATM Crime Report opublikowanym przez EAST wynika, że w I poł. 2016 r. doszło w Europie do 492 ataków na bankomaty z użyciem gazu i materiałów wybuchowych. To wzrost o ok. 80 proc. w porównaniu do I poł. 2015 r., kiedy odnotowano 273 takie zdarzenia. Z dokumentu wynika, że w większości przypadków przestępcy do wysadzenia bankomatu użyli gazu, a 110 razy posłużyli się innymi środkami wybuchowymi. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies