Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomaty wybuchają w Europie. Liczba przestępstw wzrosła o 80 proc.

W I poł. 2016 r. na terenie kontynentu odnotowano 492 ataki na bankomaty z użyciem gazu i materiałów wybuchowych

Najnowszą statystykę na temat przestępstw bankomatowych można znaleźć w raporcie European ATM Crime Report opublikowanym przez EAST. 492 ataki na urządzenia z użyciem gazu i materiałów wybuchowych to wzrost o ok. 80 proc. w porównaniu do I poł. 2015 r., kiedy odnotowano 273 takie zdarzenia. Z dokumentu wynika, że w większości przypadków przestępcy do wysadzenia bankomatu użyli gazu, a 110 razy posłużyli się innymi środkami wybuchowymi.

Przeczytajcie także: Bankomat nie wydał gotówki? To mógł być cash trapping

Wszystkich ataków na bankomaty było o 30 proc. więcej niż w I kw. 2015 r. Ich liczba wzrosła z ok. 1,2 tys. do ok. 1,6 tys. Wywołane w ten sposób straty sięgnęły kwoty 27 mln euro i były o 3 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

EAST informuje także o 28-proc. wzroście fraudów bankomatowych – było ich ok. 10,8 tys. w porównaniu z 8,4 tys. w I kw. 2015 r. Jednak w okresie styczeń – czerwiec 2016 r. spadało zainteresowanie skimmingiem. Tego rodzaju ataków było o 21 proc, mniej (1573 wobec prawie 2 tys. rok wcześniej).

Przeczytajcie także: Biometria? Bankom ufacie bardziej

Ogólne straty wywołane wszystkimi atakami na bankomaty wzrosły o 12 proc. i sięgnęły kwoty 174 mln euro. Napędzają je nadal transakcje z użyciem skanowanych w Europie kart w takich krajach jak USA czy Indonezja.

Tymczasem w Polsce, jak już pisałem w tym tekście, policja odnotowuje w 2016 r. mniej ataków niż rok wcześniej. Są one także mniej skuteczne. Przestępcy testują natomiast nowe metody okradania bankomatów, wśród nich są cash trapping i card trapping.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies