Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Największe sieci bankomatów w Polsce w III kw. Raport Cashless

Już niemal połowa bankomatów w Polsce należy do firm niezależnych od banków

Na koniec września bieżącego roku największą siecią bankomatową w Polsce pozostawał Euronet – dysponował 7147 bankomatami. Duża część tych urządzeń to maszyny zlokalizowane w placówkach współpracujących z Euronetem banków: Credit Agricole (389), Bank BPH (209), Alior Bank (195), mBank (141), Plus Bank (104) oraz kilku mniejszych instytucji z mniej niż setką urządzeń każdy (Bank Ochrony Środowiska, Deutsche Bank, Getin Bank i Idea Bank). Bankomaty Euronetu zniknęły już natomiast z placówek Raiffeisen Polbank, który obecnie obsługuje urządzenia we własnym zakresie.
IT Card, drugi co do wielkości niezależny operator bankomatów pod marką Planet Cash, posiadał we wrześniu ponad 2,2 tys. urządzeń, z których prawie połowa to urządzenia obsługiwane dla BGŻ BNP Paribas (506), ING Banku Śląskiego (365) oraz banków spółdzielczych w grupie BPS (43). Poza Euronetem i Planet Cash, niezależne od banków sieci bankomatów prowadzą jeszcze dwie firmy: Aplitt (dawne Towarzystwo Finansowe SKOK), które obsługuje łącznie ponad 800 urządzeń w ramach sieci Global Cash oraz SKOK24, a także najmniejszy operator Cardtronics Polska, który obsługuje bankomaty z logo Cash Zone.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci wpłatomatów w Polsce

Co ciekawe, ten ostatni operator od dłuższego czasu miał niecałe 100 bankomatów zlokalizowanych m.in. na stacjach benzynowych Shell oraz w pasażach handlowych Czerwona Torebka. W minionym tygodniu firma opublikowała komunikat, w którym poinformowała o nawiązaniu współpracy z właśnie otwartym nowym Centrum Handlowym Posnania. Na koniec września sieć Cash Zone liczyła w Polsce 122 bankomaty. Łącznie operatorzy niezależni od banków mieli w III kw. już ponad 10,3 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Z HCE korzysta już ponad 175 tys. klientów z Polski

Spośród banków największą siecią bankomatów dysponował oczywiście PKO BP – miał ich 3123. Na kolejnych pozycjach znalazł się bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi (2479), Pekao (1754), BZ WBK (1644) i SGB wraz z bankami zrzeszonymi – 1415 bankomatów. Pozostałe instytucje dysponowały sieciami liczącymi mniej niż tysiąc urządzeń. Przy okazji drobne wyjaśnienie – w moim raporcie o bankomatach w II kw. podałem, że na koniec czerwca było 22,8 tys. urządzeń. Jednakże w trakcie przygotowywania obecnego materiału okazało się, że dla SGB i BPS łączna liczba urządzeń została wówczas zawyżona o ok. 200 sztuk.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies