Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku funkcjonuje już 6,3 tys. wpłatomatów. Raport Cashless, IV kw. 2016 r.

Największą siecią urządzeń depozytowych w Polsce dysponuje Euronet – ma ich ponad 2,5 tys.

Z danych przekazanych mi przez instytucje finansowe wynika, że na koniec ubiegłego roku na polskim rynku funkcjonowały dokładnie 6294 wpłatomaty, w porównaniu do 5884 działających na koniec września 2016 r. Tak duży wzrost częściowo spowodowany jest uwzględnieniem w bieżącym raporcie maszyn będących w posiadaniu banków spółdzielczych (85 urządzeń), których w raporcie wrześniowym nie było ze względu na trudności z uzyskaniem danych. O tym nieco więcej za chwilę.

Przeczytajcie także: Z technologii HCE korzysta już ponad 230 tys. Polaków

Natomiast największą siecią wpłatomatów, podobnie jak kwartał wcześniej, dysponował w grudniu Euronet. Miał ich 2561. To o 366 więcej niż na koniec września. Wzrost został osiągnięty przede wszystkim dzięki przejęciu w zarządzanie 278 maszyn będących dotąd w posiadaniu Raiffeisen Polbanku. Drugą największą siecią wpłatomatów w Polsce dysponował PKO BP – 852 (wzrost w stosunku do września o 36 urządzeń), trzecią ING Bank Śląski – 793 (spadek o 5 maszyn) a czwartą BZ WBK – 703 (wzrost o 68). Drugą niezależną od banków siecią wpłatomatów jest Planet Cash. Na koniec ub. roku liczyła 213 urządzeń (kwartalny wzrost o 30 sztuk).


Jak wspomniałem wyżej miałem spore kłopoty z uzyskaniem precyzyjnych informacji na temat wpłatomatów znajdujących się w posiadaniu banków spółdzielczych. Instytucje zrzeszające, a więc BPS i SGB, nie tylko bardzo niechętnie przekazują szczegółowe informacje o urządzeniach, to jeszcze często są one niepełne. Ostatecznie więc zawarte w raporcie dane o wpłatomatach zarządzanych przez spółdzielców pochodzą z analizy stron internetowych kilkuset małych banków. Zastrzegam więc, że mogą się różnić od rzeczywistości, ale na razie nie mam pomysłu, jak je zweryfikować.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi wydawcy kart debetowych w Polsce

Wpłatomaty obsługiwane przez banki spółdzielcze działają wyłącznie w ramach danego banku, do którego należą. Zatem poszczególne banki spółdzielcze nie udostępniają tych urządzeń klientom innych banków spółdzielczych. W grupie BPS własne wpłatomaty posiada 30 banków, z czego najwięcej (10 sztuk) należy do BS w Kielcach. W grupie SGB własne wpłatomaty posiada 16 banków, z czego najwięcej (7 sztuk) znajduje się w gestii BS w Nakle nad Notecią.

I jeszcze ważna uwaga. Zdecydowana większość wpłatomatów to urządzenia dwu funkcyjne, a więc są to przeważnie bankomaty z opcją pozwalającą na deponowanie gotówki. Duża część wykazanych w niniejszym raporcie maszyn znajdzie się zatem także w analizie rynku bankomatów, którą na Cashless będziecie mogli przeczytać już wkrótce. Zapraszam

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies