Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zamiast w bilonie resztę wydadzą przelewem na kartę. Na razie w Korei

Właściciele sklepów biorących udział w ciekawym, koreańskim projekcie klientom płacącym gotówką będą mogli wydawać resztę w postaci doładowania karty prepaid

Znowu te drobne! – Wściekam się na panią Anię w warzywniaku za każdym razem, gdy wydaje mi resztę ze 100 zł monetami. Zapłaciłbym kartą, ale nie przyjmują. Monety wrzucam do kieszeni z przekonaniem, że część i tak zgubię, a inne trafią do świnki skarbonki, bo portmonetki od dawna nie noszę.

Przeczytajcie także: Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje już przeprowadzono

Ta historia powtarza się zawsze, gdy za cokolwiek płacę gotówką. Z zaciekawieniem więc przeczytałem na stronie NFC World o nowej inicjatywie Bank of Korea. W 2016 r. bank przeprowadził badania i wyszło mu, że aż 47 proc. konsumentów nie używa monet, nawet jeśli otrzyma je jako resztę. Ankietowani w większości stwierdzili, że po prostu nie lubią ze sobą nosić bilonu.

Koreańczycy postanowili zatem uruchomić program pilotażowy polegający na zamianie kłopotliwych drobniaków na pieniądz elektroniczny. Pomysł jest prosty. Przyjmijmy, że w sklepie płacicie gotówką. Sprzedawca pyta Was, czy życzycie sobie otrzymać resztę w gotówce czy elektronicznie. Jeśli wybierzecie tę drugą opcję, zostaniecie poproszeni o okazanie karty prepaid, którą kasjer doładuje odpowiednią kwotą w terminalu POS. Natomiast odpowiadający kwocie reszty gotówkowy depozyt trafi najpierw do banku obsługującego kupca a następnie do banku, który wydał Waszego prepaida.

Przeczytajcie także: UE przeciwko kryptowalutom i kartom prepaid

Twórcy programu zakładają też, że do zwracania reszty nie byłyby wykorzystywane karty prepaid, tylko debetówki a pieniądze trafiałyby prosto na konta dokonujących zakupów. Przewiduje się, że program po pełnym wdrożeniu przyniesie wszystkim wiele korzyści. Kupcom, bo nie będą musieli zaopatrywać się w monety do wydawania reszty. Z kolei konsumenci uwolnią się od brzęczącej zawartości kieszeni i portfeli. Zaoszczędzi też bank centralny, bo nie trzeba będzie uzupełniać krążącej w obiegu gotówki oraz banki na kosztach dystrybucji monet w swoich sieciach obsługi.

Zamiana drobniaków na prepaid mojego problemu z warzywniakiem nie rozwiąże, bo pani Ania musiałaby najpierw swój sklep wyposażyć w terminal. Zakładam jednak, że prędzej czy później to się stanie. Zwłaszcza, gdy opowiem jej, jak problem z drobniakami rozwiązano w Korei.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KARTY, PREPAID

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies