Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unia Europejska przeciwko kryptowalutom i kartom prepaid

Rada UE przyjęła pakiet regulacji, których celem ma być walka z przestępczością gospodarczą i terroryzmem

Zgodnie z nowymi przepisami limit transakcji dokonywanych tzw. przedpłaconymi kartami ma zostać obniżony z obecnie obowiązującego i wynoszącego 250 euro do 150 euro. Ponadto takie organizacje jak trusty czy fundacje będą musiały upubliczniać nazwiska osób lub nazwy firm, będących ich rzeczywistymi beneficjentami. Z kolei platformy wymiany walut cyfrowych będą podlegały takiej samej kontroli co tradycyjne instytucje finansowe. O nowych regulacjach pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna.

Przeczytajcie także: Co piąta Polka nosi PIN razem z kartą

Zgodnie z przedstawionymi rozwiązaniami większej kontroli podlegać będą podróżni przekraczający granicę z gotówką o wartości ponad 10 tys. euro. Większemu nadzorowi narodowych organów celnych mają podlegać także przesyłki zawierające pieniądze. Nowe przepisy mają także ułatwiać konfiskatę majątków pochodzących z przestępstw.

Przeczytajcie także: Uważajcie na trojana Faketoken

Natomiast karty przedpłacone od dłuższego czasu mają na pieńku z władzami. Także w Polsce Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendacje, w myśl których banki nie mogą wydawać anonimowych prepaidów. Jestem w stanie zgodzić się w poglądem, że niektórzy przestępcy mogą wykorzystywać karty przedpłacone do swojej nielegalnej działalności. Z tym, że zakazywanie wszystkiego co służyć może do niecnych czynów, może prowadzić w ślepą uliczkę. Trzymając się tej logiki powinno się zakazać także korzystania z samochodów i samolotów, bo przecież mogą służyć do dokonania przestępstwa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, str. B7

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies