Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Walutaexpress bez licencji KNF. Jest decyzja nadzoru

Kantor internetowy został pozbawiony zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja płatnicza 20 grudnia. Decyzja została ogłoszona jednak dopiero dzisiaj

Walutaexpress to firma zajmująca się m.in. wymianą walut w internecie, skupem złota i platyny, przelewami międzynarodowymi, wydawaniem kart przedpłaconych i przekazami pieniędzy za pośrednictwem telefonów komórkowych HalCash. Jest jednym z kilkudziesięciu podmiotów na polskim rynku mogących pochwalić się posiadaniem zezwolenia na działalność w charakterze tzw. krajowej instytucji płatniczej. Spółka otrzymała je we wrześniu 2013 roku.

Przeczytajcie także: Alior rozpocznie działalność w Hiszpanii

Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce może to być już nieaktualne. Jak wynika z opublikowanego dziś przez KNF komunikatu, w ubiegłym tygodniu nadzór zdecydował się cofnąć spółce Walutaexpress licencję KIP. Jak czytam w komunikacie, przyczyną takiej decyzji jest utrata przez udziałowców lub osoby zarządzające firmą rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania instytucją płatniczą. Jak podaje KNF, decyzja ta nie jest prawomocna a Walutaexpress może w ciągu dwóch tygodni wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Przeczytajcie także: Pierwszy wpłatomat na bilon już jeździ

Niestety nie znam szczegółów sprawy, więc nie wiem, co stało za taką a nie inną decyzją KNF. Zwróciłem się do spółki Walutaexpress z prośbą o komentarz. Gdy tylko go otrzymam, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst. Do KNF zwróciłem się zaś z pytaniem, dlaczego informacja o decyzji została podana do publicznej wiadomości dopiero dzisiaj, skoro komisja podjęła ją na posiedzeniu 20 grudnia. Tego dnia opublikowała komunikat z tego posiedzenia zawierający informacje o innych decyzjach podjętych podczas narady. Biuro prasowe KNF odpowiedziało, że zgodnie z prawem Komisja ma 7 dni na ogłoszenie swojej decyzji. Nie odniosło się do mojego pytania o powód, dla którego w tym konkretnym przypadku zdecydowano, by o cofnięciu licencji spółce Walutaexpress poinformować tydzień po fakcie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies