Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Instytucje płatnicze będą wydawać mniej na nadzór KNF, ale dopiero od 2018 roku

Przepisy w tej sprawie mają zostać przyjęte na trwającym obecnie posiedzeniu Senatu

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, która implementuje do polskiego prawa unijną dyrektywę PAD o dostępie do tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Usuwa też niezgodności polskich przepisów z unijnym rozporządzeniem MIF Reg, które reguluje wysokość opłat na rynku kart płatniczych. W wyniku zgłoszonej poprawki w nowelizacji znalazł się także zapis korzystny dla tzw. krajowych instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: Uwaga klienci BPH: będzie długa przerwa

KIP-y to przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem różnego rodzaju usług finansowych. Wśród nich są np. integratorzy płatności internetowych jak PayU czy operatorzy płatności mobilnych jak mPay. Wszystkie są nadzorowane przez KNF i z tego tytułu ponoszą opłaty z tym związane. Dziś ich wysokość mierzona jest procentowo w zależności od wielkości zrealizowanego obrotu. Stawki wynoszą od 0,0025 proc. do 0,075 proc. a to w znacznym stopniu dyskryminuje polskie KIP-y w stosunku do zagranicznych, np. brytyjskich. Poprawka do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych ma wyrównać szanse konkurowania polskim KIP-om z zagranicznymi.

Zgodnie z nią opłata za nadzór, jaką krajowe instytucje płatnicze będą wnosić na rzecz KNF, wynosić będzie 1 proc. liczone od minimalnych funduszy własnych firm, wymaganych przez prawo. Zmiana miała zacząć obowiązywać wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy – tak przewidywał projekt, jaki Sejm przekazał do Senatu. Senatorowie wnieśli jednak kolejną poprawkę, w myśl której nowa stawka opłaty za nadzór nad KIP-ami ma zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2018 roku.

Przeczytajcie także: Aplikacja Nest już jest. I wygląda nieźle

Nowe prawo, nad którym pracuje Senat, wprowadza również obowiązek oferowania przez banki i SKOK-i tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Będzie bezpłatny, podobnie jak oferowane w jego ramach karty debetowe oraz przelewy (pięć miesięcznie). Ustawa ma zostać przegłosowana przez izbę wyższą parlamentu jeszcze na obecnym posiedzeniu a później, jeżeli przejdą zgłoszone do niej poprawki, wróci do Sejmu.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies