Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spółka PSP prowadzi rozmowy z Pekao na temat wejścia tego banku do systemu Blik

Potwierdzają się nieoficjalne informacje Cashless, że drugi co do wielkości bank w Polsce może wkrótce wejść do systemu Blik

Kilka tygodni temu pisałem, że prezesi banków – założycieli oferującej Blika spółki Polski Standard Płatności, wysłali do władz Pekao list z zaproszeniem do uczestnictwa w budowie tego mobilnego systemu płatności. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj. Nie wiem, czy Bank Pekao już odpowiedział na to zaproszenie. W każdym razie wejście tej instytucji do Blika staje się coraz bardziej realne o czym świadczyć może wywiad, jakiego prezes PSP Grzegorz Długosz udzielił dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce coraz bliżej

Z rozmowy tej wynika, iż zarządzana przez niego spółka prowadzi intensywne rozmowy z Pekao nie tylko w sprawie rozszerzenia sieci akceptacji Blika o terminale zarządzane przez ten bank. Długosz powiedział, że rozmowy dotyczą także wejścia kapitałowego Pekao do spółki PSP co oznacza, że bank ten miałby w niej takie same prawa jak sześć banków założycieli a jego klienci zyskaliby możliwość korzystania z Blika.

Jak wiecie obecnie udziałowcami PSP są Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium i PKO. Blika oferuje także Getin a wkrótce udostępni go także Credit Agricole. Zatem większość największych banków w Polsce postawiła na system zarządzany przez PSP. Nie przeszkadzało to jednak do tej pory bankowi Pekao w rozwijaniu konkurencyjnego narzędzia, czyli PeoPay. Dlaczego teraz zmienia zdanie?

Przeczytajcie także: Carrefour już ma własny "pay"

Wydaje mi się, że Pekao dostrzegł iż to prawdopodobnie o Blika zostanie oparty tzw. krajowy schemat płatniczy a system może też zostać wykorzystany przy budowie tzw. eID. Pekao nie może więc sobie pozwolić na to, by w tym projekcie nie brać udziału bo jeżeli oba te przedsięwzięcia zostaną zrealizowane, jego klienci nie będą mogli korzystać z dobrodziejstw nowych rozwiązań.

Natomiast Grzegorz Długosz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej potwierdził też informacje Cashless na temat transakcyjności Blika. Zgodnie z nimi obecnie wypłaty z bankomatów nie są najpopularniejszą czynnością wykonywaną za pomocą tego systemu. Jak twierdzi Długosz teraz palmę pierwszeństwa dzierżą płatności internetowe, których miesięcznie jest 350 tys., podczas gdy wypłat gotówki – 300 tys.

Źródło: Rzeczpospolita, str. B12

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies