System ma usprawniać likwidację szkód komunikacyjnych oraz pomóc w walce z przestępczością ubezpieczeniową
Pod koniec 2024 r. uruchomiono nowe narzędzie – System FOTO. Ma zautomatyzować i usprawnić likwidację szkód komunikacyjnych. To także nowa forma działań prewencyjnych podejmowanych przez branżę w celu ograniczenia przestępczości ubezpieczeniowej. Projekt uruchomiono pod patronatem Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jego koncepcję techniczną dostarczyła firma ControlExpert. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest zaś współautorem projektu i zapewnia jego techniczne funkcjonowanie oraz dostęp dla ubezpieczycieli.
System FOTO, dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji i automatycznego rozpoznawania obrazów (image recognition) ma pomóc ubezpieczycielom wykrywać wielokrotnie zgłoszenia tych samych szkód. Już dziś w bazie UFG gromadzone są zdjęcia szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli. Są one przypisywane do numeru VIN pojazdu i w razie kolejnego zdarzenia z udziałem danego auta ubezpieczyciel likwidujący szkodę może porównać uszkodzenia archiwalne z nowo zgłoszonymi. W ramach nowego narzędzia ten proces zostanie zautomatyzowany, a po drugie – zakres jego wykorzystania zostanie znacznie poszerzony.
W systemie FOTO wyszukiwanie szkód tożsamych nie opiera się na numerze VIN, ale na automatycznym porównaniu uszkodzeń ze zdjęciami znajdującymi się w bazie UFG. Dzięki temu można wykrywać nie tylko fraudy opierające się na kilkukrotnym zgłoszeniu tej samej szkody w danym pojeździe, ale też proceder przekładania uszkodzonych części do różnych pojazdów i zgłaszania takich szkód jako kolejne zdarzenia. A jak się okazuje zjawisko to nie jest rzadkie.
W projekcie FOTO wykorzystano ogromną bazę zdjęć uszkodzeń pojazdów i części używanych do napraw. To jedna z największych tego typu baz w całej Unii Europejskiej, jej objętość to już teraz ponad 30 terabajtów danych, docelowo ma wynieść ok. 60 TB danych. W bazie jest ponad 60 milionów plików graficznych. Twórcy i zarządzający projektem szacują, że wkrótce liczba ta osiągnie 100 milionów plików. Dzisiaj w bazie znajdują się informacje o blisko 2,5 milionach szkód komunikacyjnych i ta liczba również będzie szybko rosnąć.
– Ten projekt to odpowiedź na przestępczość ubezpieczeniową. Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przeprowadzenia postępowania dotyczącego ustalenia stanu faktycznego zdarzenia losowego i zasadności zgłoszonych roszczeń. System FOTO znacznie przyspiesza ten proces i daje więcej możliwości. Ubezpieczyciele będą w stanie szybciej i sprawniej likwidować szkody. Zyskują na tym uczciwi klienci – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.