Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Do ePUAP-u zalogujecie się przez bank. Już w październiku

Pierwszym bankiem, który to umożliwi będzie PKO BP. W kolejce jest też mBank

Mimo tego, że ePUAP, czyli internetowa platforma dostępu do usług administracji publicznej, działa już kilka lat, korzysta z niego niewiele osób. Dość powiedzieć, że tzw. profil zaufany dający dostęp do pełnego zakresu usług ePUAP-u posiada zaledwie pół miliona Polaków. Powód tak małego zainteresowania jest prosty: aby profil zaufany zdobyć, po złożeniu odpowiedniego wniosku w sieci i tak trzeba udać się do urzędu, gdzie następuje potwierdzenie tożsamości.

Przeczytajcie także: To może być koniec płatności one click

Ale teraz ma to się zmienić. Jak pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, już w październiku PKO BP jako pierwszy bank umożliwi swoim klientom potwierdzenie swojej tożsamości w ePUAP-ie za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego. W kolejce mają stać kolejne instytucje tym zainteresowane. Wśród nich ma być m.in. mBank. Pytanie, czy system ePUAP-u to wytrzyma. Ostatnio zmagał się on z całą serią awarii.

Jak deklarują przedstawiciele banków oraz Ministerstwo Cyfryzacji, które pilotuje projekt, banki nie będą na tym zarabiać. Ale i tak ma to być dla nich korzystne. Dzięki dostępowi do ePUAP banki w łatwy sposób będą mogły zdobywać dokumenty potrzebne np. przy ubieganiu się przez klientów o kredyty. Chodzi np. o zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami czy wysokości dochodów osiąganych przez prowadzących działalność gospodarczą. Dziś takie papiery klient musi załatwiać osobiście. W najbliższej przyszłości, za jego zgodą, szybko i tanio zrobi to sam bank.

Przeczytajcie także: Kredyt na mieszkanie przez aplikację coraz bliżej

O tym, jak efektywnie działają systemy informatyczne banków, świadczyć może przykład kampanii związanej z przyjmowaniem wniosków w programie 500 plus. Wniosek można było złożyć osobiście w urzędzie albo zdalnie, za pośrednictwem profilu zaufanego w ePUAP-ie oraz poprzez bankowość elektroniczną. Większość Polaków złożyło wnioski osobiście. Jednak spośród tych, którzy zdecydowali się to zrobić przez internet, prawie wszyscy wybrali rozwiązanie oferowane przez banki.

Źródło: Dziennika Gazeta Prawna, str. A4

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies