Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sąd zdecydował w sprawie fintechu Viva Wallet. To może być koniec sporu z JP Morgan

Obie strony uznały wyrok za korzystny, co może wskazywać na chęć dojścia do porozumienia

Brytyjski sąd zdecydował w sprawie sporu między amerykańskim bankiem JP Morgan a spółką WRL, do której należy większość udziałów w greckim fintechu Viva Wallet. Co ciekawe, obie strony uznały tę decyzję za swoje zwycięstwo. Drzwi do dalszej sprzedaży firmy zostały otwarte.

Przeczytajcie także: Pocztowy przeniósł bankowość elektroniczną do chmury Amazona

Przeszło dwa lata temu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że JP Morgan nabędzie duży pakiet udziałów w fintechu Viva Wallet (ostatecznie było to 48,5 proc. akcji). Amerykański bank chciał w ten sposób zyskać dostęp do nowych rozwiązań, a europejska firma środki i wsparcie potrzebne do ekspansji, w tym w USA. Za niespełna połowę udziałów Amerykanie mieli zapłacić ok. 800 mln dolarów.

Z kolei na początku tego roku Haris Karonis, szef i współzałożyciel Viva Wallet, złożył pozew w sądzie w Wielkiej Brytanii. Przekonywał w nim, że JP Morgan blokuje rozwój i ekspansję fintechu. Po co miałby to robić? Aby obniżyć wartość firmy. W umowie między wspomnianymi podmiotami zapisano, że JP Morgan będzie mógł przejąć całkowitą kontrolę nad fintechem, jeśli jego wycena w połowie 2025 roku będzie wynosić mniej niż 5 mld euro. Amerykanie nie pozostali dłużni Karonisowi i również złożyli pozew, sami argumentowali, że wycena fintechu spadła, bo zmieniła się sytuacja rynkowa.

Przeczytajcie także: Klienci z Polski mogą już płacić pierścieniami

Co na to sąd? Uwzględnił argumenty obu stron. Instytucja nie zgodziła się z twierdzeniem Karonisa, jakoby JP Morgan miał działać na szkodę fintechu i zaniżać jego wartość. Jednocześnie jednak określił sposób, w jaki ma być wyceniana firma. Proces ten ma obejmować m.in. plany ekspansji, w tym zamiar wejścia na rynek amerykański. Wcześniejsza wycena fintechu, zdaniem Karonisa zbyt niska, ma być unieważniona.

Jeśli faktycznie oznacza to koniec sporu, a wiele na to wskazuje, gdy spojrzy się na komentarze obu stron, to podmioty powinny wrócić do rozmów na temat sprzedaży biznesu.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies