Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Indie: ubezpieczenie parametryczne na wypadek wysokich temperatur jako odpowiedź na zmiany klimatu

Program został uruchomiony przez Związek Zawodowy Kobiet Samozatrudnionych, a finansowany jest częściowo ze składek ubezpieczonych, a częściowo przez organizację charytatywną

Bloomberg opisał ciekawy przykład zastosowania ubezpieczeń parametrycznych z myślą o ulżeniu w pracy w trudnych warunkach ubogim społecznościom. W ramach opisywanego programu ubezpieczyciel umożliwił 46 tys. indyjskich kobiet opuszczenie stanowisk pracy w godzinach największych upałów.

Przetaczająca się przez Indie fala wysokich temperatur, przekraczających każdego dnia 40 stopni Celsjusza, sprawia, że warunki pracy, wykonywanej często w blaszanych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, stają się trudne do zniesienia, a wręcz niebezpieczne – alarmuje Bloomberg. Wielu najemnych pracowników nie może sobie jednak pozwolić na odstąpienie od wykonywanych zadań przez kilka najbardziej upalnych dni, ponieważ wiązałoby się to z utratą dniówek, co mogłoby zaważyć na ich zdolności do utrzymania siebie i rodziny.

Przeczytajcie także: Polacy z narzędziem do wypłat za opóźnione loty

Z myślą o takich sytuacjach powstał program ubezpieczeniowy, w ramach którego ubezpieczyciel ICICI Lombard wypłaca pracownikom część dziennego wynagrodzenia w najbardziej upalne dni. Jest to program parametryczny, a więc świadczenie jest wypłacane automatycznie, jeśli osiągnięty zostanie odpowiedni poziom ustalonego wskaźnika, w tym przypadku to wysoka temperatura. Dzięki temu można przestać pracować przynajmniej przez kilka najgorszych godzin w ciągu dnia.

Jak podaje Bloomberg, w zeszłym miesiącu ponad 46 tys. kobiet w 22 indyjskich okręgach otrzymało łącznie 340 tys. dolarów. Przytaczana jako przykład wypłata dla szwaczki wynosiła 750 rupii (9 dolarów), co wystarcza na kilkudniowe wyżywienie oraz leki.

Przeczytajcie także: Cachet wchodzi do Finlandii

Program jest prowadzony przez Związek Zawodowy Kobiet Samozatrudnionych. Składka ubezpieczeniowa częściowo opłacana jest przez same kobiety zapisane do programu, a pozostałą część pokrywa organizacja charytatywna. Pilotażowo rozwiązanie ruszyło w zeszłym roku, a potrwa do kwietnia przyszłego roku. Zgodnie z założeniami do programu przystąpić ma nawet 2,9 mln członków związku, co umożliwiłoby całkowite sfinansowanie planu przez same ubezpieczone.

Climate Resilience for All, organizacja charytatywna, która wspiera ten program w Indiach, zamierza zaoferować go także w innych częściach świata. Jak podkreśla, choć wypłata środków nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów w zakresie złych warunków pracy, to gotówka pod ręką może być dla wielu kobiet kluczowa w trudnych momentach. Utrata zarobków często zmusza bowiem najbiedniejsze kobiety do zapożyczania się na bardzo niekorzystnych warunkach.

Źródło: Bloomberg

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies