Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Indie: ubezpieczenie parametryczne na wypadek wysokich temperatur jako odpowiedź na zmiany klimatu

Program został uruchomiony przez Związek Zawodowy Kobiet Samozatrudnionych, a finansowany jest częściowo ze składek ubezpieczonych, a częściowo przez organizację charytatywną

Bloomberg opisał ciekawy przykład zastosowania ubezpieczeń parametrycznych z myślą o ulżeniu w pracy w trudnych warunkach ubogim społecznościom. W ramach opisywanego programu ubezpieczyciel umożliwił 46 tys. indyjskich kobiet opuszczenie stanowisk pracy w godzinach największych upałów.

Przetaczająca się przez Indie fala wysokich temperatur, przekraczających każdego dnia 40 stopni Celsjusza, sprawia, że warunki pracy, wykonywanej często w blaszanych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, stają się trudne do zniesienia, a wręcz niebezpieczne – alarmuje Bloomberg. Wielu najemnych pracowników nie może sobie jednak pozwolić na odstąpienie od wykonywanych zadań przez kilka najbardziej upalnych dni, ponieważ wiązałoby się to z utratą dniówek, co mogłoby zaważyć na ich zdolności do utrzymania siebie i rodziny.

Przeczytajcie także: Polacy z narzędziem do wypłat za opóźnione loty

Z myślą o takich sytuacjach powstał program ubezpieczeniowy, w ramach którego ubezpieczyciel ICICI Lombard wypłaca pracownikom część dziennego wynagrodzenia w najbardziej upalne dni. Jest to program parametryczny, a więc świadczenie jest wypłacane automatycznie, jeśli osiągnięty zostanie odpowiedni poziom ustalonego wskaźnika, w tym przypadku to wysoka temperatura. Dzięki temu można przestać pracować przynajmniej przez kilka najgorszych godzin w ciągu dnia.

Jak podaje Bloomberg, w zeszłym miesiącu ponad 46 tys. kobiet w 22 indyjskich okręgach otrzymało łącznie 340 tys. dolarów. Przytaczana jako przykład wypłata dla szwaczki wynosiła 750 rupii (9 dolarów), co wystarcza na kilkudniowe wyżywienie oraz leki.

Przeczytajcie także: Cachet wchodzi do Finlandii

Program jest prowadzony przez Związek Zawodowy Kobiet Samozatrudnionych. Składka ubezpieczeniowa częściowo opłacana jest przez same kobiety zapisane do programu, a pozostałą część pokrywa organizacja charytatywna. Pilotażowo rozwiązanie ruszyło w zeszłym roku, a potrwa do kwietnia przyszłego roku. Zgodnie z założeniami do programu przystąpić ma nawet 2,9 mln członków związku, co umożliwiłoby całkowite sfinansowanie planu przez same ubezpieczone.

Climate Resilience for All, organizacja charytatywna, która wspiera ten program w Indiach, zamierza zaoferować go także w innych częściach świata. Jak podkreśla, choć wypłata środków nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów w zakresie złych warunków pracy, to gotówka pod ręką może być dla wielu kobiet kluczowa w trudnych momentach. Utrata zarobków często zmusza bowiem najbiedniejsze kobiety do zapożyczania się na bardzo niekorzystnych warunkach.

Źródło: Bloomberg

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies