Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Największa strata w historii polskiej bankowości. Bank BPH zakończył ubiegły rok z kwotą 5,5 mld zł na minusie

BPH nie prowadzi już sprzedaży nowych produktów, ale obsługuje portfel udzielonych w przeszłości kredytów walutowych

Takiej straty w historii polskiej bankowości jeszcze nie było, a spośród spółek notowanych na polskiej giełdzie większy minus zanotował tylko 10 lat Orlen. Jak pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, Bank BPH zakończył ubiegły rok ze stratą na poziomie 5,5 mld zł. Gazeta dodaje jednak, że instytucji nie grozi bankructwo, gdyż regularnie jest dokapitalizowywana przez właściciela, czyli amerykańską grupę GE. Tylko w ubiegłym roku dosypała do BPH 7,4 mld zł.

Przeczytajcie także: Alior i BPH po fuzji operacyjnej

Jak już wspomniałem, BPH nie pozyskuje nowych klientów, a dodatkowo jest niewielkim bankiem jak na polskie warunki. Skąd więc tak duża strata? Wszystko przez jego mieszkaniowe kredyty walutowe, głównie we franku szwajcarskim, które coraz częściej stają się przedmiotem sporów sądowych. Na koniec ubiegłego roku wartość kredytów objętych sporami sięgnęła 7,1 mld zł. Rezerwy, zawiązane w związku z tym, tylko w ubiegłym roku miały wartość 5,6 mld zł.

Przeczytajcie także: Bank BPH nie wszystek umrze

Bank BPH ma niezwykle interesującą i złożoną historię. Został sprywatyzowany na początku XXI wieku. Trafił w ręce niemieckiej grupy HVB, która była też właścicielką innego polskiego banku – Powszechnego Banku Kredytowego. Obie instytucje zostały więc połączone, ale po kilku latach HVB została przejęta przez włoski UniCredit. Ten był już właścicielem Pekao i zamierzał przeprowadzić kolejną fuzję, na którą nie chciały zgodzić się ówczesne władze. Ostatecznie BPH został podzielony – część biznesu przyłączono do Pekao, a reszta działała jako BPH i została przejęta przez GE. Grupa ta, dotknięta kryzysem wybuchłym w 2008 r., pozbyła się ostatecznie BPH na rzecz Aliora, który nie zdecydował się jednak przejąć kredytów walutowych. Te wciąż zarządzane są więc przez BPH.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PEKAO, ALIOR, BPH

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies