Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Były właściciel Vivusa wraca do Polski. Grupa 4Finance kupiła u nas spółkę i może starać się o wpis do rejestru firm pożyczkowych

4Finance z siedzibą w Rydze w 2022 r. sprzedała polskiego Vivusa w obawie przed znalezieniem się na liście sankcyjnej, utworzonej po agresji Rosji na Ukrainę

Jak dowiedział się serwis cashless.pl, grupa 4Finance z siedzibą w Rydze, znana z tego, że w przeszłości była właścicielem firmy pożyczkowej Vivus, wraca do Polski. Z danych dodanych kilka tygodni temu do Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że przejęła tzw. shelfową spółkę Bastorehill Investements (aktywną, ale nieprowadzącą działalności) i podniosła jej kapitał zakładowy z 5 tys. zł do 1 mln zł. Przy okazji dodano też nowy przedmiot przeważającej działalności, którym zostały "pozostałe formy udzielania kredytów". To może oznaczać, że firma chce wrócić do udzielania na polskim rynku pożyczek.

Przeczytajcie także: Jest polska lista podmiotów z Rosji objętych sankcjami

O to, czy tak rzeczywiście jest, spytałem prezeskę spółki, którą zgodnie z danymi w KRS, jest Karolina Kuźmicz, w przeszłości związana z Vivusem. Jeśli otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst. Wiadomo natomiast, że jeśli Bastorehill chciałaby zacząć udzielać pożyczek, musiałaby się znaleźć w rejestrze firm pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do dziś takiego wpisu nie uzyskała. Natomiast informacji na temat tego, czy z wnioskiem o wpis do rejestru Bastorehill wystąpiła, nadzór udzielić nie może.

– Informacje dotyczące tego, czy dany podmiot wystąpił do KNF z wnioskiem czy to o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności czy to o wpis do określonego rejestru, objęte są tajemnicą zawodową. Do czasu podjęcia przez KNF ewentualnej decyzji w tym przedmiocie urząd nie jest zatem uprawniony do przekazywania takich informacji – mówi serwisowi cashless.pl Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Przeczytajcie także: Vivus przejęty przez polskich menadżerów spółki

Przypomnę, że grupa 4Finance w trybie ekstraordynaryjnym wycofała się z polskiego rynku w 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę. Z jej punktu widzenia istniało bowiem realne ryzyko, że trafi na tzw. listę sankcyjną wymierzoną w firmy powiązane z reżimem putinowskim. Wśród osób związanych z 4Finance był bowiem rosyjski miliarder Oleg Bojko. Wówczas Vivusa przejęła grupa polskich menadżerów na czele z prezeską Ewą Wernerowicz.

Choć marka Vivus pozostała na polskim rynku, to jej właścicielem jest spółka Soonly, niemająca związków z Rosją. – Soonly, od czasu polonizacji spółki ponad dwa lata temu, nie ma operacyjnych związków z grupą 4Finance. Nie wiemy więc, czy i jakie plany ma 4Finance wobec polskiego rynku – napisało biuro prasowe Soonly w komentarzu dla serwisu cashless.pl.

Fot. Flickr CC BY-ND 2.0 DEED

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies