Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chudy kwartał w finansowaniu polskich startupów. 30 spółek dostało od inwestorów łącznie 173 mln zł

W analogicznym kwartale rok wcześniej 128 podmiotów dostało łącznie ponad dwa razy więcej pieniędzy

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały opracowanie podsumowujące transakcje na polskim rynku venture capital w I kw. tego roku. Z zebranych danych wynika, że w okresie tym 30 spółek otrzymało od funduszy łącznie 173 mln zł. Oznacza to, że względem analogicznego okresu z 2023 r. wartość inwestycji spadła o 61 proc.

Przeczytajcie także: Raport "Insurtechy w Polsce, vol. 3" już do pobrania

Istotnie spadła również liczba ogłoszonych transakcji – w I kwartale 2023 r. było ich 128. Autorzy raportu tłumaczą, że jest to związane z zakończeniem horyzontu inwestycyjnego funduszy bazujących na środkach unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Fundusze te odpowiadały w ostatnich latach za zdecydowaną większość transakcji na naszym rynku.

Niska liczba transakcji nie wpłynęła istotnie na rodzaj transakcji dokonywanych przez fundusze. Wciąż ponad 80 proc. z nich to rundy o charakterze zalążkowym. Twórcy opracowania odnotowali także 5 inwestycji na poziomie rund A i B. Znacząca zmiana nastąpiła w zakresie mediany transakcji, która w ostatnich 2 kwartałach wzrosła z 1 do 3 mln zł. Jest to związane z wygaszeniem aktywności funduszy z portfela Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które mogły inwestować do 1 mln zł.

Przeczytajcie także: Płatności Klarna pojawią się w Uberze

Choć otwarcie tego roku wypada blado w porównaniu z kilkunastoma poprzednimi kwartałami, PFR Ventures zwraca uwagę, że dostępność środków VC jest i tak diametralnie lepsza niż przed 2019 r. A i nawet wspomniany 2019 r. rozpoczął się 41 transakcjami na łączną wartość 111 mln zł w I kwartale. – Zakładamy, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku, po uruchomieniu nowych funduszy z programu FENG. Oznacza to, że także drugi kwartał będzie trudnym okresem dla spółek poszukujących finansowania. W ramach FENG planujemy zainwestowanie w około 40 zespołów VC, które zasilone zostaną ponad 3,1 mld zł. Na tę kwotę składają się środki PFR Ventures oraz inwestorów prywatnych – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Wśród największych ujawnionych rund nie wymieniono żadnej dla spółki z sektora fintech czy insurtech. Najwięcej zebrało Saleor Commerce (32 mln zł) – spółka jest platformą e-commerce typu open source, która umożliwia klientom budowanie własnych e-sklepów. Drugie miejsce przypadło specjalizującej się w biotechnologii spółce Vasa Therapeutics (24 mln zł). Pozyskaniem powyżej 10 mln zł pochwaliły się jeszcze działające w sektorze kolejowym SP Tech Solutions, Mindgram, które ułatwia dostęp do opieki psychologicznej, oraz Livespace, które przygotowało CRM do zarządzania procesem sprzedaży w małych i średnich firmach.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FINTECHY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies