Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polsko-fiński startup Iceye pozyskał 93 mln dolarów od inwestorów. Jego mikrosatelity monitorują powierzchnię Ziemi

Z usług Iceye korzysta m.in. branża ubezpieczeniowa do monitorowania zagrożeń klęskami żywiołowymi, ale też do wyceny szkód

Polsko-fiński startup Iceye poinformował o zamknięciu kolejnej rundy finansowania. Inwestorzy zdecydowali się powierzyć mu 93 mln dolarów, co zwiększa łączną zebraną przez startup kwotę do 438 mln dolarów. Rundę prowadzi fiński państwowy fundusz Solidium Oy, a biorą w niej udział Move Capital Fund I, Blackwells Capital, Christo Georgiev i dotychczasowi inwestorzy.

Przeczytajcie także: E-hulajnogi i e-rowery w pakiecie z darmowym ubezpieczeniem

Iceye jest operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi. Mikrosatelity startupu wykonują zdjęcia przy użyciu radaru, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Na ich podstawie firma dostarcza aktualne dane dotyczące m.in. działania sił przyrody. Informacje te mogą być wykorzystywane do monitorowania zagrożeń klęskami żywiołowymi, bieżącego reagowania na występujące kataklizmy czy do wyceny szkód.

Z usług podmiotu korzysta m.in. branża ubezpieczeniowa. Przykładowo firma Swiss Re, rozwija na podstawie danych Iceye system do wczesnego ostrzegania o ryzyku powodzi, a jednocześnie wykorzystuje informacje do szybszego rozpatrywania roszczeń. Na danych polsko-fińskiego startupu opiera się także insurtech Descartes, specjalizujący się w ubezpieczeniach parametrycznych i oferujący szybkie wypłaty w razie stwierdzenia wystąpienia szkód spowodowanych przez działanie przyrody.

Przeczytajcie także: Janusz Wojtas prezesem Trasti, Artur Olech przejmuje stery w PZU

W komunikacie o pozyskaniu finansowania wskazano także na rosnące zainteresowanie usługami podmiotu ze strony rządów państw – zarówno w zastosowaniach obronnych, jak i cywilnych. Firma zakończyła miniony rok z przychodami na poziomie 100 mln dolarów, co ma umacniać ją na drodze do rentowności.

Informacje o Iceye znajdziecie w raporcie "Insurtechy w Polsce, vol. 3", który redakcja cashless.pl opublikuje już w najbliższy wtorek.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies