Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W 2023 r. banki przyniosły ubezpieczycielom prawie 6 mld zł składki. Bancassurance rośnie w tempie zbliżonym do rynku

Składka z ubezpieczeń na życie kupionych przez klientów w bankach wyniosła 3,6 mld zł, a z ubezpieczeń majątkowych 2,3 mld zł

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2023 r. banki przyniosły ubezpieczycielom 5,97 mld zł składki. To o nieco ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenia OC komunikacyjne na minusie

W ubezpieczeniach na życie przypis składki wyniósł 3,6 mld zł, czyli o prawie 6 proc. więcej niż w 2022 r. O tyle samo urosła jednak rok do roku cała życiówka, w rezultacie więc udział bancassurance w ogóle składki z ubezpieczeń na życie utrzymał się na niezmienionym poziomie (15,9 proc.). Wartość składki z produktów inwestycyjnych sprzedawanych przez banki sięgnęła poziomu 1,2 mld zł (4,7 proc. więcej niż rok wcześniej). Nieco bardziej urósł przypis z produktów ochronnych – o 6,5 proc. do 2,4 mld zł.

Przeczytajcie także: W VeloBanku pojawiły się ubezpieczenia Link4

W ubezpieczeniach majątkowych składka zebrana za pośrednictwem banków wyniosła 2,3 mld zł ,a więc była o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie cały rynek urósł nieco bardziej, przez co udział bancassurance w ogóle składki z majątku spadł z 4,4 proc. do 4,2 proc.

Przy okazji warto przypomnieć, że już wkrótce (1 lipca) wejdzie w życie nowa rekomendacja U, zmieniająca zasady sprzedaży ubezpieczeń w bankach. Banki i ubezpieczyciele pracują nad dostosowaniem się do jej zapisów, co będzie się wiązało w wielu przypadkach z przebudowaniem oferty. Przykładowo mBank już zapowiedział wstrzymanie sprzedaży ubezpieczeń na życie do kart kredytowych i kredytów odnawialnych.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies