Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF pokazał wyniki rynku ubezpieczeń. W OC komunikacyjnym trwa wojna cenowa

Z danych nadzoru wynika także, że bez zmian pozostaje top 5 największych ubezpieczycieli życiowych i majątkowych

Krajowe zakłady ubezpieczeń zanotowały w minionym roku stratę na OC komunikacyjnym – wynika z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. To efekt rosnących kosztów odszkodowań przy jednoczesnym tylko niewielkim wzroście składek. Wynik techniczny ubezpieczycieli OC był ujemny i wyniósł – 94,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 247,4 mln zł na plusie. Natomiast na AC ubezpieczyciele nadal zarabiają, łącznie rynek zanotował wynik techniczny na poziomie 941 mln zł (niemalże tak samo jak przed rokiem).

Przeczytajcie także: Vienna Life – nowy ubezpieczyciel ze starą nazwą

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, rok do roku suma wypłaconych odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC komunikacyjnego wzrosła o ponad 8 proc. Średnia wartość szkody zwiększyła się w tym czasie o 11,4 proc. i wyniosła 9980 zł. Tymczasem średnia składka w 2023 r. wynosiła 513 zł, czyli niecałe 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Szczegółowe dane dotyczące udziału poszczególnych ubezpieczycieli w rynku OC komunikacyjnego znajdziecie w opartym na wynikach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego tekście: W 2023 r. ubezpieczyciele zebrali 6 proc. więcej składek z OC komunikacyjnego. Warta goni PZU, a mali średnich.

Przeczytajcie także: Już za dwa tygodnie premiera raportu "Insurtechy w Polsce vol. 3"

Opublikowane właśnie dane KNF pozwalają się przyjrzeć także temu, jak wygląda układ sił na krajowym rynku ubezpieczeń życiowych i majątkowych. W ubezpieczeniach na życie zebrano 22,8 mld zł składki, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie wypłacono 16,2 mld zł odszkodowań i świadczeń (14 proc. mniej rok do roku). Największym graczem w tym segmencie pozostaje PZU, mające ponad 40 proc. udziału w rynku. Drugie miejsce przypada Allianzowi, a podium zamyka Nationale-Nederlanden. W tabeli poniżej znajdziecie informacje o składce poszczególnych ubezpieczycieli z pierwszej piątki największych grup ubezpieczeniowych oraz o ich udziale w rynku.

W ubezpieczeniach majątkowych zebrano 56 mld zł składki, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Również o prawie 10 proc. wzrosły wypłaty i sięgnęły 28 mld zł w odszkodowaniach i świadczeniach. Niezmiennie największy udział w rynku miało PZU, które zebrało 16,2 mld zł składki (o 10 proc. więcej niż rok wcześniej). Druga pozostaje Warta z 9,4 mld zł (wzrost rok do roku o prawie 17 proc.), a trzecia Ergo Hestia z 8,6 mld zł (12 proc. więcej niż w 2022 r.). Tabela poniżej zawiera informacje o pięciu największych grupach w segmencie ubezpieczeń majątkowych.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies