Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ubea z karą od UOKiK-u. Zawyżała liczbę ubezpieczycieli, których oferty miałyby być porównywane w kalkulatorze

Za nieuczciwą praktykę rynkową UOKiK uznał również mylące hasło "300 zł dla Ciebie jeśli znajdziesz tańsze OC"

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że porównywarka ubezpieczeń Ubea stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe. Podmiot musi zapłacić prawie 60 tys. zł kary. Został też zobowiązany do umieszczenia na swojej stronie informacji o decyzji Urzędu.

Przeczytajcie także: Nowy zarząd PZU z Arturem Olechem na czele

UOKiK dopatrzył się dwóch nieuczciwych praktyk rynkowych. Jedna z nich dotyczy promocji "Bon na 300 zł". Pojawiające się na stronach Ubei hasło "300 zł dla Ciebie jeśli znajdziesz tańsze OC" (lub tożsamych), sugerowało, że warunkiem wystarczającym do skorzystania z promocji jest przedstawienie przez konsumenta oferty ubezpieczenia OC w niższej cenie niż zaproponowana w kalkulatorze Ubei. Tymczasem, aby otrzymać wspomniane 300 zł, klient musiał też spełnić pozostałe warunki określone w regulaminie promocji, który nie był wyeksponowany w przekazie reklamowym. Jak można przeczytać w uzasadnieniu decyzji Prezesa UOKiK-u, w regulaminie tym przewidziano, że warunkiem wypłaty nie jest samo przedstawienie tańszej kalkulacji, ale rzeczywiste skorzystanie z "zewnętrznej" oferty.

Na podmiot nałożono za to karę w wysokości 27995 zł. Porównywarka zaniechała stosowania tej praktyki w listopadzie 2022 r.

Przeczytajcie także: Premiera raportu "Insurtechy w Polsce" już za miesiąc

Druga inkryminowana praktyka to zamieszczanie na stronie nieprawdziwych informacji, wskazujących, że kalkulator Ubei pozwala na porównanie – w zależności od wersji komunikatu – ofert polis OC/AC 10, 12, 13, 17, a nawet 20 firm ubezpieczeniowych. Tymczasem kalkulator internetowy porównuje oferty sześciu ubezpieczycieli, a dopiero zamówienie kontaktu telefonicznego z konsultantem umożliwia porównanie ofert 17 zakładów ubezpieczeń.

Wysokość kary za stosowanie tej praktyki określono na 31728 zł. UOKiK zobowiązał również Ubeę do zaniechania jej stosowania.

Decyzja regulatora rynku w sprawie Ubei jest datowana na 18 września 2023 r., teraz zaś się uprawomocniła. Komunikat o niej można znaleźć na stronie Ubei.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies