Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zaawansowanie technologiczne polskiej bankowości generuje nie tylko korzyści, ale i cyberzagrożenia

Zdaniem ekspertów klienci banków z Polski należą do tych, którzy najczęściej trafiają na celownik cyberprzestępców

Podczas drugiego dnia VIII Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości 2024 odbyła się debata na temat roli banków w budowie rzetelnej edukacji finansowej. Dyskusja w dużej mierze została zdominowana wątkami oscylującymi wokół cyberbezpieczeństwa, zarówno pod kątem bezpieczeństwa sektora i całej gospodarki jak i pieniędzy klientów banków oraz innych instytucji finansowych.

Zdaniem Leszka Skiby, prezesa Pekao, z punktu widzenia stabilności branży bankowej, pod względem liczby różnego rodzaju incydentów, w ostatnim czasie najtrudniejszy był okres poprzedzający wybuch wojny w Ukrainie w 2022 r. – Działające w Polsce banki przeszły tę próbę pozytywnie. Historia pokazała, że sektor poradził sobie ze wzmożoną działalnością cyberprzestępców i nie mieliśmy trwałych problemów z dostępem do gotówki czy usług finansowych w kanałach zdalnych – powiedział prezes Pekao.

Przeczytajcie także: Pekao świętuje 95. urodziny

Z kolei Bożena Graczyk, wiceprezeska ING, zwróciła uwagę, że ostatnie lata dowiodły, iż polski system finansowy jest szczelny, jednak nie wszyscy klienci odporni są na ataki hakerów. Jedną z metod, która w ostatnim czasie jest najczęściej stosowana przez złodziei, zaczyna się od zanęcenia atrakcyjną ofertą inwestycyjną. – Zdarza się, że klienci ulegają wizji szybkiego i dużego zysku, a następnie wykonują działania, które powodują utratę ich oszczędności. Trzeba jednak powiedzieć, że atakujący wykorzystują sprytne socjotechniki, które sprawiają, że nawet osoby o wysokim poziomie wiedzy stają się ich ofiarami – powiedziała przedstawicielka ING.

Prezes Pekao dodał, że inną metodą stosowaną w ostatnim czasie bardzo często przez cyberzłodziei jest przekonanie ofiar, że z ich pieniędzmi coś złego się dzieje. Starają się więc namówić na przelanie oszczędności na "bezpieczne konto". – Klienci bywają do tego stopnia zmanipulowani, że przychodzą do oddziału banku z telefonem przy uchu i proszą o zlecenie przelewu na numer konta wskazywany przez przestępcę "na linii" – opowiadał Leszek Skiba.

Przeczytajcie także: Nest zaprezentował zupełnie nowe wdrożenie sztucznej inteligencji

Natomiast Wojciech Rybak z zarządu Millennium dodał, że o dużej liczbie cyberprzestępstw finansowych decyduje też wstyd przyznania się do własnej niewiedzy nawet przed samym sobą. – Ten wstyd niewiedzy powoduje, że ofiary przestępstw boją się spytać bliskich czy znajomych o poradę w kwestii finansowej. Z kolei wstyd przyznania się do popełnionego błędu powoduje odwlekanie w czasie reakcji, która mogłaby uratować pieniądze, np. telefon do banku z prośbą o zablokowanie zdalnego dostępu do rachunku – uważa Wojciech Rybak.

Rozmówcy zgodzili się, że polski rynek bankowy należy do najbardziej cyfrowych na świecie. To z jednej z strony zaleta, ale z drugiej powoduje, że to właśnie polscy klienci banków są najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców. Wojciech Rybak przytoczył wyniki badania dowodzącego, że to właśnie polskie instytucje zmagają się z największą liczbą ataków hakerskich na świecie. Dodatkowo ten wysoki poziom cyfryzacji utrudnia też skuteczną reakcję po incydencie, gdyż środki pochodzące z fraudów zwykle bardzo szybko przelewane są na kolejne rachunki lub są wypłacane w gotówce.

Zdaniem uczestników debaty prowadzonej przez dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendę, za większość ataków na klientów banków z Polski odpowiedzialne są zorganizowane grupy przestępcze, prowadzące działalność spoza terytorium naszego kraju. Są profesjonalnie przygotowane do swojej aktywności. Mają własne call center i zatrudniają wielu pracowników, których szkolą z socjotechniki do manipulowania ofiarami.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies