Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao świętuje 95 lat na rynku. Bank zaczynał działalność od wspierania polskich emigrantów

Przed II wojną światową oddziały banku działały m.in. w Paryżu, Tel Awiwie, Buenos Aires i Nowym Jorku

Pekao obchodzi swoje 95. urodziny. Instytucja rozpoczęła działalność 17 maca 1929 roku na podstawie decyzji ówczesnego Ministerstwa Skarbu. Bank Polska Kasa Opieki powstał z myślą o polskich emigrantach (których było wówczas ok. 8 mln), by ułatwić im gromadzenie oszczędności i wysyłanie ich do rodzin w kraju.

Przeczytajcie także: Brytyjski fintech Zilch wybiera się na giełdę

Pierwszy oddział tej instytucji powstał w Paryżu pod koniec 1929 roku. W ciągu kilku lat we Francji uruchomiono w sumie 18 agencji i biur Polskiej Kasy Opieki. Niespełna dekadę później paryski oddział prowadził ok. 27 tys. książeczek oszczędnościowych Polaków, udzielał też kredytów polskim rzemieślnikom i kupcom.

W maju 1933 roku Polska Kasa Opieki uruchomiła swój oddział w Tel Awiwie. Jego klientami byli głównie polscy Żydzi, którzy chcieli pozostawać w ścisłym kontakcie z Polską. Z kolei w 1937 roku w Buenos Aires powstał oddział Banco Polaco Polska Kasa Opieki, a 1 marca 1939 roku uruchomiono oddział instytucji na nowojorskim Manhattanie.

Przeczytajcie także: mPay chwali się zyskiem

Pekao zapisał się też w historii na inne sposoby. Jako pierwszy w naszym kraju uruchomił bankomat, wydał tu pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie oraz zastosował na szeroką skalę biometrię. Jak pierwszy w naszym kraju zaoferował też zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE (protoplasta Apple Pay i Google Pay). Dzisiaj jest drugim największym bankiem uniwersalnym pod kątem aktywów oraz wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce. Instytucja obsługuje ponad 6,7 mln klientów.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BANKI, PEKAO

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies