Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duża przecena akcji Worldline. Firma zanotowała 800 mln euro straty i prognozuje kolejny marny rok

Firma Worldline, obecna także na polskim rynku, tłumaczy złe wyniki pogarszającą się koniunkturą gospodarczą w Europie

Firma Worldline zaprezentowała raport finansowy podsumowujący 2023 rok. Nie spotkał się on z pozytywnym przyjęciem inwestorów – akcje francuskiej spółki potaniały o ok. 15 proc. Obecnie za jeden papier europejskiego fintechu płaci się niespełna 11 euro. Jeszcze w połowie 2021 roku było to ponad 80 euro.

Przeczytajcie także: Flatte partnerem Expandera

Chociaż przychody firmy wzrosły w ciągu roku o 6 proc. do przeszło 4,6 mld euro, to rynek większą uwagę poświęcił ujemnemu wynikowi finansowemy, który przekroczył 800 mln euro. Dla porównania rok wcześniej firma miała zysk wynoszący ponad 200 mln euro. Szczególnym problemem okazały się wyniki zanotowane w drugiej połowie ubiegłego roku – firma tłumaczy to m.in. spowolnieniem gospodarczym w Europie.

Wspomniana już wysoka cena akcji notowana była w czasie pandemii, gdy spora część fintechów prezentowała świetne wyniki. Później jednak zaczęły się kłopoty, które w przypadku Worldline doprowadziły np. do grupowych zwolnień – niedawno podmiot informował o uszczupleniu załogi o 1,4 tys. osób. Jednocześnie spółka prognozuje, że bieżący rok dla jej biznesu również nie zapowiada się optymistycznie.

Przeczytajcie także: W wyniku phishingu w Pepco przepadło 15 mln euro

Na początku tego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że mniejszościowym udziałowcem Worldline został bank Credit Agricole. To jedno z działań, które miało uspokoić akcjonariuszy firmy i oddalić groźbę wrogiego przejęcia. Ten ruch był kontynuacją zawartego wcześniej partnerstwa – wiosną 2023 roku strony informowały, że planują stworzyć potentata na francuskim rynku płatności. Nowy podmiot miałby świadczyć usługi zarówno wielkim klientom, jak i średnim oraz małym przedsiębiorstwom.

Worldline działa na rynku od kilku dekad i jest jednym z największych dostawców usług płatniczych na świecie. W ofercie firmy znaleźć można m.in. narzędzia dla handlu online czy terminale płatnicze, w tym Worldline Tap on Mobile, czyli terminal aplikacyjny, który ma woje korzenie w Polsce – firma rozwija go za sprawą przejęcia warszawskiego fintechu Softpos.eu. W Polsce może też korzystać z terminali Worldline, bo w przeszłości francuska grupa przejęła firmę SIX Patyments Services, będącą operatorem POS-ów także nad Wisłą.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies