Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Credit Agricole udziałowcem Worldline. Ma to wzmocnić partnerstwo francuskich podmiotów

Firmy poinformowały o współpracy kilka kwartałów temu. Ich wspólne usługi mogą być udostępnione jeszcze w tym roku

Credit Agricole poinformował, że stał się mniejszościowym udziałowcem firmy Worldline. Bank uściślił, że nabył 7 proc. udziałów w wywodzącym się z Francji podmiocie działającym na rynku usług płatniczych.

Przeczytajcie także: InPost i Allegro dogadały się w sprawie cen

Doniesienia na temat rozmów dot. tej transakcji pojawiły się w mediach już kilka tygodni temu. Agencja Reutera donosiła m.in., że Worldline zwrócił się do banków z prośbą o wsparcie, także w zakresie doradztwa. Celem jest uspokojenie akcjonariuszy firmy i uniknięcie wrogiego przejęcia.

Sytuacja Worldline w ostatnich kwartałach stała się nieciekawa. O ile jeszcze w lipcu 2021 roku za jedną akcję tego podmiotu płacono ponad 80 euro, o tyle obecnie jest to niespełna 14 euro (jesienią ubiegłego roku cena spadła nawet poniżej 10 euro). Powodem przeceny było m.in. obniżenie prognoz wyników finansowych, na co wpływać ma spowolnienie gospodarcze w Europie.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już ponad 45 mln kart

W swoim komunikacie Credit Agricole zaznacza, że zakup akcji Worldline wzmacnia partnerstwo, jakie firmy zawarły w ubiegłym roku. Mogliście o nim przeczytać w serwisie cashless.pl. Strony informowały wiosną, że planują stworzyć potentata na francuskim rynku płatności. Nowy podmiot miałby świadczyć usługi zarówno wielkim klientom, jak i średnim oraz małym przedsiębiorstwom.

Firmy deklarowały przed niemal rokiem, że w latach 2023-2024 chcą przygotować ofertę dla klientów, przeprowadzić implementacje i zdobyć wymagane zgody, by w 2025 r. rozpocząć sprzedaż. Teraz poinformowano, że prace przygotowawcze postępują zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, a uruchomienie operacyjne usługi planowane jest na ten rok.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies