Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najnowsze dane NBP: na przestrzeni kwartału przybyło 406 wpłatomatów

Na koniec III kw. sieć bankomatów liczyła 21,8 tys. urządzeń, a sieć wpłatomatów – prawie 11,5 tys.

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec III kw. 2023 r. na polskim rynku funkcjonowało 21825 bankomatów. Oznacza to nieznaczny wzrost liczby urządzeń w porównaniu do stanu na koniec II kw. – o 57 maszyn.

Przeczytajcie także: Apple dopuści zewnętrznych operatorów do modułu NFC

Od końca czerwca do końca października zeszłego roku bardziej rozrosła się sieć wpłatomatów. Ich przybyło aż 406 – łącznie funkcjonowały 11463 urządzenia umożliwiające wpłatę gotówki. Na przestrzeni roku sieć powiększyła się aż o 1,6 tys. urządzeń. Tak dynamiczny wzrost liczby wpłatomatów wynika m.in. polityki banków, które ograniczają obsługę kasową w swoich placówkach.

W III kw. minionego roku wykonano 127,5 mln wypłat gotówki o łącznej wartości 102,9 mld zł. Dla porównania, w kwartale poprzedzającym było to odpowiednio 136,1 mln i 109,6 mld zł. Spadła zatem i liczba, i wartość tego typu transakcji. Jeśli chodzi o wpłaty, to również tutaj zanotowano spadek liczby operacji – 25,5 mln transakcji wpłaty do 24,7 mln. Łączna wartość zdeponowanych środków była jednak większa i wyniosła 60,2 mld zł względem 60,1 mld zł kwartał wcześniej.

Przeczytajcie także: BS w Zambrowie ofiarą cyberataku

NBP zaktualizował także tabele dotyczące kart funkcjonujących na naszym rynku. Jak informował cashless.pl, ich liczba przekroczyła już barierę 45 mln sztuk, rekordowa była także wartość dokonanych nimi transakcji.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies