Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd pracuje nad projektem ustawy o kryptoaktywach. Rynek zostanie objęty nadzorem KNF

Ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa zapisy unijnego rozporządzenia dot. rynku kryptoaktywów

W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o kryptoaktywach, za który odpowiada Ministerstwo Finansów. W celach projektu wyjaśnia się, że wdrożenie nowych przepisów wynika z konieczności przygotowania ram prawnych dla rynku kryptoaktywów, zapewnienia nad nimi skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów, głównie przez wyposażenie w odpowiednie środki Komisji Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Gotówki w Polsce nadal przybywa

Pod koniec ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashles.pl, że ze struktur KNF zostanie wyodrębniony nowy zespół, który zajmie się nadzorowaniem rynku kryptoaktywów. Kilka tygodni przed tymi doniesieniami Komisja informowała, że w segmencie tym nie ma rozwiązań prawnych regulujących szeroko rozumiany obrót czy ochronę inwestorów, a KNF nie nadzoruje tego rynku.

Ma się to zmienić za sprawą wejścia w życie unijnego rozporządzenia ws. rynku kryptoaktywów funkcjonującego pod nazwą MiCA (Market in Crypto Assets Regulation), któremu nadano numer 2023/1114. Zasadniczo zacznie ono obowiązywać wraz z końcem tego roku i nałoży na emitentów i pośredników kryptoaktywów m.in. obowiązki licencyjne oraz informacyjne.

Przeczytajcie także: Amazfit zaprezentował Helio Ring

Wspomniany projekt ustawy zakłada m.in. wyznaczanie właśnie KNF jako organu właściwego w zakresie stosowania przywołanego rozporządzenia, a także wyposażenie tej instytucji w narzędzia do wykonywania swoich zadań. W dokumencie określono obowiązki emitentów tokenów oraz dostawców usług z tego zakresu. Mowa jest też m.in. o możliwości nakładania sankcji przez KNF na oferujących, emitentów lub osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptoaktywów.

W projekcie ustawy znalazły się zapisy o wprowadzeniu odpowiedzialności karnej podmiotów nadzorowanych, a także o ustaleniu zakresu i zasad zachowania tajemnicy zawodowej obejmującej informacje uzyskane w związku ze świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów. Przewidywany termin przyjęcia ustawy przez rząd to przyszły kwartał.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies