Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Komisja Nadzoru Finansowego utworzy zespół zajmujący się rynkiem kryptoaktywów

W strukturach KNF powstanie też zespół do nadzoru nad rynkiem niespłacanych kredytów oraz nowy departament przeciwdziałania praniu pieniędzy

Polska Agencja Prasowa podała informację o zmianach, jakie mają zajść w strukturach Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. To za sprawą nowego zarządzenia prezesa Rady Ministrów, opublikowanego w Monitorze Polskim. Zarządzenie ma wejść w życie 1 grudnia bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Dwie instytucje z Polski na liście najważniejszych fintechów na świecie

Zgodnie z dokumentem opublikowanym w MP powołany zostanie nowy departament, który będzie zajmował się przeciwdziałaniami praniu pieniędzy. Ze struktur KNF wyodrębnione zostaną także dwa nowe zespoły, jeden – do spraw nadzoru nad rynkiem tzw. kryptoaktywów, a drugi – do spraw nadzoru nad rynkiem wtórnym nieobsługiwanych kredytów bankowych.

W tym kontekście warto wspomnieć opublikowaną przez KNF we wrześniu tego roku informację na temat sytuacji regulacyjnej na rynku kryptoaktywów. KNF napisał w niej, że póki co na rynku tym nie ma rozwiązań prawnych regulujących szeroko rozumiany obrót czy ochronę inwestorów, a KNF nie nadzoruje tego rynku.

Przeczytajcie także: Chcą odczarować zdecentralizowane finanse

Ale zmieni się to już niedługo w wyniku wejścia w życie unijnego rozporządzenia ws. rynku kryptoaktywów (tzw. rozporządzenie MiCA). Zasadniczo zacznie ono obowiązywać wraz z końcem przyszłego roku i nałoży na emitentów i pośredników kryptoaktywów m.in. obowiązki licencyjne oraz informacyjne. Wydaje się więc, że dzisiejsza informacja na temat wyodrębnienia zespołu zajmującego się kryptoaktywami może mieć związek z nowymi przepisami.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies