Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gotówki w Polsce nadal przybywa. NBP podał dane za ostatni kwartał 2023 roku

W grudniu minionego roku w obiegu było blisko 377,2 mld zł w gotówce

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące wartości gotówki będącej w obiegu na koniec ubiegłego roku. Wynika z nich, że wyemitowane banknoty i monety łącznie miały wówczas wartość blisko 377,2 mld zł. To o ponad 500 mln zł więcej niż w kwartale poprzedzającym i o około 9 mld zł więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Przeczytajcie także: Ruszyła personalna karuzela w państwowych bankach

Stuzłotówka pozostaje najczęściej spotykanym banknotem w Polsce. Na koniec grudnia w obiegu było ich 1484,3 mln. Oznacza to jednak spadek względem kwartału poprzedzającego, gdy "setek" było 1507,6 mln. Jednocześnie rosła liczba banknotów o nominale 200 zł: o ile na koniec III kw. było ich 836,2 mln, o tyle IV kw. zakończył się z wynikiem 846,8 mln sztuk "dwusetek". W tym samym czasie liczba "pięćsetek" wzrosła z 74 mln do 74,9 mln.

W minionych miesiącach wzrosła też dostępność banknotów o mniejszym nominale. "Pięćdziesiątek" na koniec IV kw. było 206,3 mln sztuk (na koniec września było ich 202,4 mln sztuk). Liczba "dwudziestek" spadła w tym czasie ze 156 mln sztuk do 155,1 mln sztuk, a w przypadku banknotu dziesięciozłotowego nastąpił wzrost z 211,2 do 213,9 mln sztuk.

Przeczytajcie także: Amazon rozwija usługę autonomicznych sklepów

W ostatnich latach rynek był zalewany gotówką, na co wpływ miały m.in. pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę oraz bardzo wysoka inflacja. Na koniec 2019 roku w obiegu było niespełna 238,5 mld zł. Rekord padł w I kw. 2022 roku, gdy w obiegu było aż 389,4 mld zł. Później przez kolejny rok wartość gotówki zmniejszała się do 363,5 mld zł w I kw. 2023 r. Od tego czasu wartość banknotów i monet w obiegu ponownie rośnie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies