Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uruchomiono bezpłatny numer 8080. Służy do zgłaszania podejrzanych SMS-ów

Nowy numer ma być łatwiejszy do zapamiętania i przysłużyć się poprawie wspólnego bezpieczeństwa

Zespół CERT Polska, którego zadaniem jest reagowanie na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, uruchomił nowy numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS: 8080. Numer jest darmowy (na terenie Polski) i ma pomóc w walce z cyberoszustami.

Przeczytajcie także: Erli chce być drugim marketplacem w Polsce

Eksperci z CERT radzą, by podejrzane SMS-y przesyłać im poleceniem "Przekaż" lub "Prześlij dalej", a jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości i wysłać ją na wspomniany numer. Dotyczy to wiadomości z linkami, ale też tych, które ich nie zawierają. Zgłoszenia mają pozytywnie wpłynąć na poprawę wspólnego bezpieczeństwa.

NASK, w skład którego wchodzi CERT, podał także, że dotychczasowy numer 799 448 084 jeszcze przez jakiś czas będzie działał równocześnie z numerem 8080. Podmiot wyjaśnił też, że podejrzane maile oraz strony internetowe można zgłaszać na adres cert@cert.pl lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie incydent.cert.pl.

Przeczytajcie także: Allianz pozywa Revoluta i żąda 10,4 mln funtów

Warto też mieć na uwadze, że w okresie przedświątecznym, który stał się czasem wzmożonych zakupów w sieci, przybierają na sile działania przestępców. Mogą oni za pośrednictwem SMS-ów czy maili informować np. o wysłanej paczce, niedopłacie czy promocji, a działania te zawsze zmierzają do kradzieży danych i w efekcie pieniędzy. Dlatego należy zachować czujność, a podejrzane wiadomości zgłaszać specjalistom.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies