Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Irlandzki odpowiednik Blika trafia do kosza. Projekt Yippay rozbił się m.in. o wymogi regulatorów

Rozwiązanie budowane przez Synch Payments miało stanowić alternatywę dla usług fintechów

Firma Synch Payments poinformowała o zakończeniu działalności. Irlandzki podmiot miał wprowadzić na rynek aplikację Yippay do natychmiastowych płatności mobilnych. Z jej pomocą banki chciały konkurować z fintechami, głównie z Revolutem.

Przeczytajcie także: Allegro uruchomi swoją platformę na czterech kolejnych rynkach zagranicznych

Synch powołały do życia jeszcze w 2020 roku cztery instytucje: Bank of Ireland, AIB, Permanent TSB oraz KBC. Ten ostatni porzucił jednak projekt w związku z podjęciem decyzji o opuszczeniu rynku irlandzkiego. Założyciele Synch chcieli tam wprowadzić ogólnodostępne narzędzie, które uprości płatności mobilne.

Działania banków miały na celu ograniczenie wpływów fintechów. Duże instytucje finansowe obawiają się, że z pomocą wygodnych narzędzi płatniczych młoda konkurencja zbuduje bazy klientów, którym zaoferuje inne produkty, np. kredyty.

Przeczytajcie także: Usługa "Plany inwestycyjne" od XTB już dostępna w Polsce

W swoim oświadczeniu Synch tłumaczy decyzję o zamknięciu analizą biznesplanu, z której ma wynikać, że projekt stał się niewykonalny. Firma dodaje, że złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich był problem z uzyskaniem zgody na działanie od Competition and Consumer Protection Commission, czyli irlandzkiego odpowiednika UOKiK. Niedawno także bank centralny poinformował firmę o konieczności spełnienia dodatkowych wymogów.

Przypadek irlandzki warto zestawić z sytuacją na rynku polskim, gdzie od kilku lat bardzo dynamicznie rozwija się Blik. Jest to usługa stworzona przez grupę banków, do których z czasem dołączył Mastercard. Jak informował cashless.pl, tylko w ubiegłym kwartale z pomocą tego systemu przeprowadzono blisko 0,5 mld transakcji. Usługa jest ciągle uzupełniana (m.in. o funkcję płatności zbliżeniowych), a obecnie PSP, operartor systemu Blik realizuje plan zagranicznej ekspansji.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies