Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 100 mln transakcji na terminalach płatniczych. PSP podał wyniki Blika za III kw. 2023 r.

Pod koniec września liczba aktywnych użytkowników Blika zbliżyła się do 15 mln

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, podsumował swoją działalność w III kw. 2023 roku. W ciągu trzech miesięcy za pomocą tego rozwiązania przeprowadzono 455 mln transakcji o wartości 63 mld zł, co wobec analogicznego kwartału poprzedniego roku stanowi wzrosty o odpowiednio 40 proc. oraz 47 proc. Łącznie od początku roku zarejestrowano 1,3 mld płatności o wartości 171 mld zł.

Przeczytajcie także: Wonga wchodzi na rynek chwilówek

W minionym kwartale co druga transakcja Blikiem miała miejsce w handlu internetowym: w ten sposób zapłacono 227,9 mln razy (o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku). Jednak o ile w miesiącach lipiec-wrzesień br. e-commerce odpowiadał za 50,1 proc. płatności Blikiem, o tyle w III kw. 2022 roku było to 54,9 proc. Na znaczeniu zyskują zatem inne narzędzia oferowane przez PSP.

Blisko jedną czwartą wszystkich transakcji Blikiem w minionym kwartale stanowiły przelewy na telefon. W trzecim kwartale użytkownicy skorzystali z nich 109 mln razy (to o 68 proc. więcej niż w III kw. 2022 roku). Wartość przekazanych w ten sposób środków wyniosła 15,6 mld zł (wzrost o 90 proc.). W usłudze otrzymywania przelewów na telefon zarejestrowanych jest już przeszło 15,6 mln numerów.

Przeczytajcie także: Bank Millennium zmienia stronę logowania na rachunki

W III kw. z pomocą Blika zrealizowano też ponad 100 mln operacji w terminalach płatniczych (barierę tę przekroczono pierwszy raz). Ich wartość wyniosła 5,3 mld zł. Ponad jedną trzecią stanowiły transakcje zbliżeniowe – wykonano ich 37 mln, o ponad 70 proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2022 roku. Z możliwości zbliżeniowego płacenia Blikiem skorzystało już 2,4 mln użytkowników.

Z kolei liczba transakcji w bankomatach z wykorzystaniem Blika wyniosła w okresie lipiec-wrzesień 16,3 mln, co oznacza wzrost o 19 proc. wobec analogicznego kwartału 2022 roku. Ich wartość osiągnęła 10,8 mld zł. Warto dodać, że liczba aktywnych użytkowników Blika pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku sięgnęła 14,8 mln.

W najbliższych kwartałach PSP zamierza się skupić m.in. na ekspansji zagranicznej i będzie rozwijać usługi na rynkach słowackim oraz rumuńskim. Z kolei w Polsce spółka chce rozwijać usługi płatności odroczonych: Blik płacę później.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies