Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Osiągnięto porozumienie w kwestii przelewów natychmiastowych w euro. Będą kosztować tyle co standardowe

Dostęp do infrastruktury umożliwiającej obsługę przelewów natychmiastowych w euro dostaną także fintechy. Dzięki temu będą mogły uniezależnić się od banków

Rada Europejska i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w kwestii zwiększenia dostępności przelewów ekspresowych w euro. Usprawnienie przepływów pieniężnych ma przynieść korzyści przedsiębiorcom i konsumentom w UE, zwiększyć innowacyjność usług i poprawić niezależność europejskiego systemu finansowego.

Przeczytajcie także: Amerykański regulator chce większej kontroli nad bigtechami

Uzgodnione przepisy zakładają, że dostawcy usług płatniczych, np. banki świadczące usługę standardowych poleceń przelewu w euro, zostaną zobowiązane do zaoferowania rozwiązania w postaci wysyłania i odbierania także natychmiastowych transferów w euro. Opłaty z tego tytułu, jeśli już wystąpią, nie mogą być wyższe niż te za standardowe przelewy bankowe.

Przelewy natychmiastowe mają być dostępne o dowolnej porze dnia oraz obejmować wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pieniądze powinny trafić do odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Bezpośredni dostęp do infrastruktury systemu płatniczego Europejskiego Banku Centralnego zyskać mają także fintechy, dzięki czemu w obszarze przelewów natychmiastowych będą mogły uniezależnić się od banków.

Przeczytajcie także: Zmiany w kantorze PKO BP

Co ciekawe, uzgodniono też, że dostawcy przelewów natychmiastowych będą zobowiązani sprawdzać zgodność numeru IBAN i nazwy odbiorcy, by ostrzec płatnika o możliwych błędach (lub oszustwach) przed zatwierdzeniem transakcji.

Nowe przepisy mają wejść w życie po okresie przejściowym, przy czym ma on być wydłużony w krajach spoza strefy euro. Kiedy zatem zaczną obowiązywać nowe regulacje? Zapytana o to przez cashless.pl Johanna Store z biura prasowego Rady Europejskiej, odpowiada, że tej kwestii nadal nie ustalono. – Szczegóły są obecnie omawiane na spotkaniach technicznych pomiędzy Parlamentem a Radą, a tekst uzgodnień nie jest jeszcze dostępny. Nie ma też dokładnej informacji, kiedy będzie gotowy. Może to zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – napisała Johanna Store.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies