Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie będzie obowiązkowej integracji terminali płatniczych z kasami. Ministerstwo Finansów zapowiada zmianę ustawy

Kontrowersyjne przepisy nakazujące integrację i wprowadzające kary za jej brak miały wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmiana podejścia Ministerstwa Finansów do obowiązku integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi. Z odpowiedzi resortu na pytanie serwisu dorzeczy.pl w tej sprawie wynika, że taki obowiązek wkrótce zostanie zniesiony. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców a także mając na uwadze uzgodniony w dialogu z branżą zakres danych raportowanych przez agentów rozliczeniowych będziemy zmierzać w kierunku likwidacji obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi – napisano.

Przypomnę, że pierwotnie obowiązek integracji POS-ów z kasami fiskalnymi miał zacząć obowiązywać już w połowie ubiegłego roku. Ze względu na protesty firm i organizacji branżowych termin wejścia w życie przepisów przesunięto na początek 2025 r.

Przeczytajcie także: ZPP wraca do tematu integracji kas z terminalami

Sama integracja może być korzystna dla przedsiębiorców, gdyż usprawnia obsługę klientów, skraca jej czas i minimalizuje ryzyko pomyłki podczas wpisywania kwoty transakcji do terminala. Z punktu widzenia władz skarbowych zaś integracja terminali z kasami pozwala ograniczać szarą strefę oraz proceder unikania opodatkowania przychodów.

Niestety, przepisy wprowadzone przy okazji tzw. polskiego ładu miały kilka mankamentów. Po pierwsze, zdaniem części ekspertów, na rynku znajduje się nawet kilkaset tysięcy terminali, których nie da się zintegrować z kasami. W związku z tym urządzenia te musiałyby zostać wymienione, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Dodatkowo konsekwencje braku integracji mieli ponosić właściciele punktów handlowych i usługowych, którzy nie mają wpływu na to, jak działa wykorzystywany przez nich terminal płatniczy. Podnoszono, że w tej sytuacji przedsiębiorcy, aby uniknąć grzywny w wysokości 5 tys. zł, po prostu zrezygnują z akceptacji kart i wrócą do gotówki.

Przeczytajcie także: Allegro Pay ma nowego partnera do wydawania kart

Podnoszono też, że protokół, który miał służyć integracji, jest przestarzały i utrudnia wprowadzanie na rynek aplikacyjnych kas fiskalnych. A dodatkowo przepisy zakładają, że tylko on może zostać zastosowany do integracji, co oznacza że nie można wybrać rozwiązania konkurencyjnego.

Z informacji przekazanych przez resort finansów serwisowi dorzeczy.pl wynika, że rezygnacja z obowiązku integracji jest możliwa dzięki wprowadzeniu innego rozwiązania, uzgodnionego z branżą płatniczą. Mowa o tzw. raportowaniu zastępczym, w ramach którego operatorzy terminali płatniczych już od stycznia 2023 r. przekazują do Krajowej Administracji Skarbowej nawet więcej danych, niż trafiałoby do niej dzięki integracji terminali z kasami.

Źródło: dorzeczy.pl

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies