Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZPP wraca do tematu integracji kas z terminalami. Przedsiębiorcy, by nie płacić kar, zrezygnują z płatności bezgotówkowych?

Związek Pracodawców i Przedsiębiorców postuluje, by wprowadzone rok temu tymczasowe rozwiązanie dotyczące przekazywania danych z terminali do administracji skarbowej, stało się docelowym

W opublikowanym wczoraj oświadczeniu ZPP wraca do tematu obowiązkowej integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Przypomnę, że wymóg ten miał wejść w życie w połowie ubiegłego roku. Po protestach części branży płatniczej, został odłożony do 1 stycznia 2025 r. Te dwa i pół roku miało wystarczyć na przygotowanie się rynku do nowych przepisów. Wygląda jednak na to, że problem nie został rozwiązany, tylko odłożony w czasie.

ZPP podnosi, że istnieją trudności technologiczne w zintegrowaniu niektórych rodzajów terminali i kas fiskalnych. Dotyczyć to ma np. urządzeń przenośnych, wykorzystywanych np. przez dostawców jedzenia. Ponadto związek twierdzi też, że wielu przedsiębiorców nie dostrzega korzyści z integracji. Jednocześnie obowiązujące obecnie rozwiązanie, czyli wprowadzony tymczasowo w połowie ubiegłego roku proces, w ramach którego operatorzy terminali przekazują administracji skarbowej zagregowane dane dotyczące obrotów na terminalach, działa dobrze i jest całkowicie wystarczający z punktu widzenia interesów fiskusa.

Przeczytajcie także: Sejm przegłosował odroczone obowiązkowej integracji kas z terminalami

Związek pisze ponadto, że wprowadzenie obowiązkowej integracji kas z terminalami od 1 stycznia 2025 r. to przerzucanie na przedsiębiorców odpowiedzialności za brak integracji, jeśli nie przeprowadzi jej operator terminala. Kara za to w wysokości 5 tys. zł będzie mogła być nakładana wielokrotnie. Przy czym zwraca się uwagę, że przedsiębiorca nie ma wpływu na tę integrację, więc istnieje ryzyko, że w wypadku jej braku po prostu zrezygnuje z terminala i zaprzestanie akceptacji płatności bezgotówkowych.

ZPP podnosi też, że nie jest zrozumiałe, dlaczego administracja publiczna usiłuje narzucić wszystkim przedsiębiorcom konieczność korzystania z rozwiązania przygotowanego przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, która dysponuje prawami majątkowymi do niego.

Co na to FROB? – Wszystkie zarzuty użyte przez ZPP to powtórzenie argumentów artykułowanych w przeszłości przez część operatorów terminali płatniczych, którzy w ramach ochrony własnych interesów nie chcą przeprowadzić integracji. I wszystkie te zarzuty zostały już wcześniej obalone – mówi serwisowi cashless.pl Robert Łaniewski, prezes FROB. Dodał, że protokół integracyjny został opracowany na podstawie porozumienia podpisanego w 2017 r. przez kilkadziesiąt podmiotów działających na polskim rynku terminali i kas fiskalnych, w tym wszystkich dużych agentów rozliczeniowych.

– To prawda, że prawa majątkowe do protokołu ma kierowana przeze mnie fundacja. Jednak na podstawie szerokiego Porozumienia ECR EFT, FROB udziela nieodpłatnej i nieograniczonej czasowo licencji na korzystanie z niego – twierdzi prezes FROB. Uważa też, że nie jest tak, iż przedsiębiorcy, którzy będą używać niezintegrowanych z kasami terminali, będą karani za nieswoje grzechy. – Dziś właściciel firmy może sprawdzić, który agent rozliczeniowy oferuje łatwo integrowalne terminale płatnicze i skorzystać z jego usług nie narażając się na sankcje – mówi Łaniewski.

Przeczytajcie także: Uwaga MIP-y. Warzywniak może wywrócić Wam biznes do góry nogami

Integracja terminala z kasą fiskalną usprawnia pracę obsługi punktu handlowego czy usługowego, np. poprzez ograniczenie ryzyka pomyłki podczas wpisywania kwoty transakcji do terminala. Dzięki integracji kwota z paragonu fiskalnego automatycznie jest przesyłana do POS-a. Wprowadzeniem integracji zainteresowana jest także administracja skarbowa, gdyż pozwala jej to wykrywać przedsiębiorców ukrywających dochody przed opodatkowaniem.

Przeciwnicy obowiązkowej integracji podnoszą jednak, że w związku z tym że bywa ona trudna, a już stosowane rozwiązania zabezpieczają interesy skarbówki, powinna być dobrowolna. Twierdzą też, że proponowany protokół integracyjny promuje archaiczne rozwiązania i utrudnia zastępowanie sprzętowych kas fiskalnych nowoczesnymi kasami aplikacyjnymi. Z drugiej strony warto pamiętać, że kilka lat temu zgodzili się rozwijać go wszyscy najważniejsi gracze na rynku, w tym także operatorzy terminali płatniczych, podpisując porozumienie wspomniane wcześniej przez prezesa FROB.

Być może więc pomocne w wyjściu z tej patowej sytuacji byłoby przejęcie praw nad protokołem przez jakiś podmiot niezależny. Z nieoficjalnych informacji cashless.pl wynika, że taki pomysł właśnie się pojawił.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies