Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AppClip iMKA. W aglomeracji krakowskiej użytkownicy iPhone'ów wygodnie kupią bilety i opłacą postój bez aplikacji

Na automatach biletowych i parkomatach umieszczone zostały kody i tagi przekierowujące wprost do zakupu odpowiedniej usługi

Operator systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej udostępnił ciekawą usługę dla osób, które chciałyby uregulować należność za przejazd transportem publicznym lub parkowanie. Użytkownicy iPhone’ów, korzystający z portfela Apple Pay, mogą za pomocą swojego smartfona wygodnie zapłacić za te usługi, bez konieczności instalowania aplikacji iMKA. Bilety czy potwierdzenia wniesienia opłaty parkingowej zapiszą się w Apple Wallet. Rozwiązanie bazuje na usłudze AppClips oferowanej przez Apple’a.

Przeczytajcie także: Softpos od IT Card trafi do klientów Volkswagen Banku

Jak to działa? Na biletomatach i parkomatach pojawiły się "clipy", czyli specjalne kody, które przekierują użytkownika wprost do zakupu wyselekcjonowanych usług. W tym celu powinien on albo zeskanować kod aparatem, albo przyłożyć do symbolu swojego iPhone’a z włączonym NFC. Wyświetli się wtedy menu AppClip iMKA z dostępem do usług odpowiednich w danym kontekście.

Kody na parkomatach przekierują do płatności za parkowanie. Zeskanowanie kodów na automatach MKA da dostęp do szerokiej oferty biletów kolejowych i na transport miejski. "Clipy" na przystankach przekierują do zakupu jednorazowych biletów obowiązujących w autobusach i tramwajach. Szczególnym ułatwieniem dla podróżnych są zaś tagi na automatach MKA zlokalizowanych w porcie lotniczym Kraków Balice – przekierowują one wprost do zakupu biletu z lotniska na stację kolejową Kraków Główny, bo właśnie taki rodzaj biletu kupuje w tym miejscu 97 proc. podróżujących.

Przeczytajcie także: Alior Pay dostępne dla wszystkich klientów banku

Po wyborze odpowiedniej dla siebie usługi, użytkownik podaje swój adres e-mail, na który otrzyma potwierdzenie zakupu, po czym płaci za pomocą Apple Pay. Następnie dodaje usługę do swojego portfela Apple Wallet, aby móc okazać bilet w razie kontroli. W przypadku wnoszenia w ten sposób opłat za parkowanie kierowca nie musi w żaden sposób oznaczać swojego samochodu – numer rejestracyjny, który wprowadził przy zakupie usługi, jest automatycznie wysyłany do systemu kontroli.


Operator iMKA deklaruje w rozmowie z cashless.pl, że usługa spotkała się z bardzo dobrym odbiorem, a w ciągu pierwszych kilku dni z samego lotniska sprzedano w ten sposób kilkaset biletów. Rozwiązanie zapewnia analogiczną łatwość zakupu jak w przypadku aplikacji mobilnej iMKA. Tyle że do korzystania z AppClip iMKA użytkownik nie musi nic instalować. Z tego względu rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla turystów. Z tego, co mi wiadomo, jest to pierwsze tego typu wykorzystanie AppClip w Polsce.

A o samej aplikacji iMKA, ułatwiającej podróżowanie po krakowskiej aglomeracji, więcej przeczytacie w tekście: Aplikacja iMKA 2.0 już dostępna. Sporo ciekawych funkcji dla podróżujących po aglomeracji małopolskiej.


Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies