Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP: rodzime banki w II kw. miały ponad 14,3 mln klientów "mobile only"

Z danych zawartych w raporcie Netbank wynika ponadto, że na koniec czerwca br. przeszło 22,4 mln klientów indywidualnych aktywnie korzystało z bankowych usług elektronicznych

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce w II kw. 2023 roku. Z dokumentu wynika m.in., że na koniec czerwca obowiązywało w naszym kraju blisko 42,7 mln umów umożliwiających dostęp do usług bankowości internetowej. W porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedzającego oznacza to wzrost o przeszło 4,5 proc., zaś w zestawieniu z I kw. 2023 r. wzrost wyniósł niespełna 1 proc.

Przeczytajcie także: System Fala wszedł w fazę publicznego rozruchu

Liczba klientów indywidualnych, korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych, sięgnęła na koniec czerwca przeszło 22,4 mln. To o blisko 290 tys. mniej niż w kwartale poprzedzającym (spadek o ponad 1,2 proc.), ale o ponad 800 tys. więcej (bisko 4 proc.) niż w analogicznym kwartale 2022 roku. ZBP podał również, że w porównaniu z czerwcem 2022 roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego wzrosła o ponad 8,5 proc. W tym samym czasie nieznacznie zmniejszyła się średnia liczba tych przelewów.

Nadal rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w II kw. 2022 roku było ich niewiele ponad 18 mln, o tyle miniony kwartał zakończył się wynikiem ponad 20,5 mln. Oznacza to wzrost o 13,7 proc. (kwartalny wzrost wyniósł ok. 2 proc.). Z raportu wynika też, że 70 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (ponad 14,3 mln) to klienci "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. W porównaniu z I kw. 2023 roku przybyło takich osób przeszło 700 tys. To także o ponad 2,3 mln więcej niż w II kw. 2022 roku.

Przeczytajcie także: Millennium uruchamia nową usługę dla firm

W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec czerwca liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła blisko 3,5 mln (bardzo nieznaczny spadek w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy ponad 2,4 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (w tym przypadku zanotowano jednak niewielki wzrost w porównaniu z I kw. 2023 roku).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies