Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Sondaż na zlecenie Elavonu: ponad połowa Polaków preferuje płatność za parkowanie kartą

Reszta, a więc 46 proc. badanych, woli gotówkę lub nie ma preferencji. A co z aplikacjami mobilnymi?

Elavon opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Yonder, które objęło ponad 1000 dorosłych Polaków. Sondaż dotyczył preferencji związanych z formą płatności za parkowanie, w tym w strefach postoju w centrach dużych miast. Wyniki mogą wydać się na pierwszy rzut oka zaskakujące.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na premierę drugiej edycji rankingu Cashless Cities

Jak podaje Elavon, ponad połowa, a więc 54 proc. badanych, preferuje płatność za parkowanie kartą. Na drugim miejscu znalazła się gotówka, którą wskazało 26 proc. ankietowanych. Pozostałe 20 proc. odpowiedziało, że nie ma preferencji.

W wynikach zabrakło więc aplikacji mobilnych, takich jak SkyCash, mPay czy moBiLET, które zdobywają coraz większą popularność wśród kierowców. Na przykład w Warszawie, która dysponuje największą strefą parkowania w Polsce, z kilkudziesięcioprocentowym udziałem w przychodach wszystkich takich stref w kraju, płatności przez aplikację sięgają już 45 proc. wszystkich tego typu transakcji.

Przeczytajcie także: Rośnie konkurencja na rynku aplikacji dla kierowców

Z odpowiedzią na pytanie, gdzie w wynikach badania są aplikacje, pośpieszyło biuro prasowe Elavonu. Wyjaśniono, że opcja płatności przez apkę zawarta jest w odpowiedzi dotyczącej kart. W pytaniu rozszerzającym, do osób preferujących płatność kartą, proszono ankietowanych o wskazanie najchętniej wybieranej opcji. W tym wypadku 84 proc. badanych preferuje płatność zbliżeniową, np. w automacie, 31 proc. wskazało na aplikację parkingową a 27 proc. na cyfrowy portfel zainstalowany w smartfonie lub smartwatchu. Odpowiedzi nie sumują się do stu, ponieważ można było podać kilka ulubionych form płatności.

A jak samorządy radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań bezgotówkowych w zarządzanych przez siebie miastach? Tego dowiecie się już wkrótce z Cashless Cities 2023, czyli drugiej edycji rankingu najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce. Jego wyniki zaprezentujemy już w październiku, podczas kongresu Local Trends. Więcej na temat tego projektu w tekście Już wkrótce wyniki tegorocznej edycji rankingu Cashless Cities. Partnerem głównym projektu jest fundacja Polska Bezgotówkowa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies