Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sondaż na zlecenie Elavonu: ponad połowa Polaków preferuje płatność za parkowanie kartą

Reszta, a więc 46 proc. badanych, woli gotówkę lub nie ma preferencji. A co z aplikacjami mobilnymi?

Elavon opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Yonder, które objęło ponad 1000 dorosłych Polaków. Sondaż dotyczył preferencji związanych z formą płatności za parkowanie, w tym w strefach postoju w centrach dużych miast. Wyniki mogą wydać się na pierwszy rzut oka zaskakujące.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na premierę drugiej edycji rankingu Cashless Cities

Jak podaje Elavon, ponad połowa, a więc 54 proc. badanych, preferuje płatność za parkowanie kartą. Na drugim miejscu znalazła się gotówka, którą wskazało 26 proc. ankietowanych. Pozostałe 20 proc. odpowiedziało, że nie ma preferencji.

W wynikach zabrakło więc aplikacji mobilnych, takich jak SkyCash, mPay czy moBiLET, które zdobywają coraz większą popularność wśród kierowców. Na przykład w Warszawie, która dysponuje największą strefą parkowania w Polsce, z kilkudziesięcioprocentowym udziałem w przychodach wszystkich takich stref w kraju, płatności przez aplikację sięgają już 45 proc. wszystkich tego typu transakcji.

Przeczytajcie także: Rośnie konkurencja na rynku aplikacji dla kierowców

Z odpowiedzią na pytanie, gdzie w wynikach badania są aplikacje, pośpieszyło biuro prasowe Elavonu. Wyjaśniono, że opcja płatności przez apkę zawarta jest w odpowiedzi dotyczącej kart. W pytaniu rozszerzającym, do osób preferujących płatność kartą, proszono ankietowanych o wskazanie najchętniej wybieranej opcji. W tym wypadku 84 proc. badanych preferuje płatność zbliżeniową, np. w automacie, 31 proc. wskazało na aplikację parkingową a 27 proc. na cyfrowy portfel zainstalowany w smartfonie lub smartwatchu. Odpowiedzi nie sumują się do stu, ponieważ można było podać kilka ulubionych form płatności.

A jak samorządy radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań bezgotówkowych w zarządzanych przez siebie miastach? Tego dowiecie się już wkrótce z Cashless Cities 2023, czyli drugiej edycji rankingu najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce. Jego wyniki zaprezentujemy już w październiku, podczas kongresu Local Trends. Więcej na temat tego projektu w tekście Już wkrótce wyniki tegorocznej edycji rankingu Cashless Cities. Partnerem głównym projektu jest fundacja Polska Bezgotówkowa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies