Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK zapowiada nowe narzędzie. Platforma ESG umożliwi wymianę i raportowanie danych

Rozwiązanie ma się przysłużyć zarówno bankom, jak i firmom starającym się o finansowanie

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało o rozpoczęciu prac nad platformą do gromadzenia i zarządzania danymi ESG (kwestie środowiskowe, społeczne oraz odnoszące się do ładu korporacyjnego). Nowe rozwiązanie ma się przysłużyć bankom oraz firmom korzystającym z finansowania. Partnerem BIK w tym przedsięwzięciu jest firma konsultingowa Deloitte.

Przeczytajcie także: Karty biometryczne ponownie w ofercie Pocztowego

W komunikacie BIK przypomina, że regulacje ESG już teraz stawiają pewne wymogi przed instytucjami finansującymi gospodarkę. Mają one obowiązek analizować w jakim stopniu kredytowane przez nich przedsięwzięcia spełniają kryteria środowiskowe, społeczne i zarządcze. Proces ten będzie się narastał wraz z rozwojem zielonej transformacji.

Dostęp banków do wiedzy z zakresu działalności firm, w tym o ich proekologicznych działaniach, ma być podstawą do podejmowania decyzji o udostępnianiu kapitału w pierwszej kolejności na bardziej zielone inicjatywy: ekologiczne rozwiązania mają być po prostu traktowane preferencyjnie.

Nowa platforma ma także wprowadzić standard wymiany i raportowania danych, co znacząco ułatwi bankom realizację obowiązków regulacyjnych. Zadaniem budowanego narzędzia będzie też monitorowanie i zebranie w jednym miejscu wskaźników dotyczących charakterystyki portfela banków w kontekście zrównoważonego rozwoju. Celem projektu jest także przygotowanie instytucji finansowych do obowiązków jakie nakładają na nie obecne i nadchodzące przepisy związane z realizacją wytycznych w ramach ESG.

Przeczytajcie także: mBank wprowadza zmiany w aplikacji

Biuro zapowiada nie tylko standaryzację danych zamieszczanych na platformie, ale też jej ciągły rozwój. Banki będą mogły pozyskiwać dane podmiotów, odkładać je i wymieniać z innymi przedstawicielami sektora. W teorii powinno to skrócić proces uzyskiwania przez firmy dostępu do finansowania. Jednocześnie banki zaoszczędzą pieniądze na zbieraniu danych, a wszystkie mechanizmy staną się przejrzyste.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies