Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna autostrada stała się darmowa. Kierowcy nie zapłacą już za przejazd odcinkiem A1 Gdańsk–Toruń

Wcześniej z opłat zwolniono kierowców podróżujących państwowymi odcinkami autostrad A2 oraz A4

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter) poinformował, że od początku września autostrada A1 na odcinku Gdańsk–Toruń (AmberOne) stała się darmowa. Wcześniej trasa ta była bezpłatna w okresie wakacyjnym: w weekendy, od piątkowego do poniedziałkowego południa.

Przeczytajcie także: Visa Mobile w siódmej bramce płatniczej

Operator autostrady AmberOne wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że zwolnienie z opłat obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku do godziny 23.59. Nie można zatem wykluczać, że po tym terminie opłaty ponownie będą pobierane. Należy też zaznaczyć, że zwolnienie z opłat nie oznacza otwartych bramek: wciąż trzeba odebrać bilet przy bramkach wjazdowych i przekazać go inkasentowi przy bramkach wyjazdowych.

Prezent dla kierowców tylko pozornie jest darmowy. W praktyce zmiana oznacza, że za te przejazdy zapłacą wszyscy podatnicy – operator autostrady otrzyma rekompensatę z budżetu państwa. Jednocześnie należy pamiętać, że płatne wciąż pozostają odcinek autostrady A2 Konin – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków. W pierwszym przypadku za przejazd w jedną stronę trzeba zapłacić 102 zł, w drugim minimum 26 zł (stawka uzależniona jest od sposobu uiszczenia płatności).

Przeczytajcie także: mDowodem można się już legitymować w bankach

Warto przypomnieć, że od 1 lipca br. kierowcy samochodów osobowych i motocykli są zwolnieni z opłat za przejazd na płatnych dotąd odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Dotyczy to odcinków autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. W maju mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że wedle szacunków rezygnacja z poboru opłat spowoduje spadek przychodów o ok. 230 mln zł średniorocznie w perspektywie 10 lat.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies