Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut padł ofiarą oszustów. Firma straciła ponad 20 mln dolarów

Klienci fintechu nie ucierpieli w związku z wyłudzeniami – pieniądze straciła wyłącznie brytyjska firma

Revolut w minionym roku miał stracić ponad 20 mln dolarów. Jak informuje Financial Times, pieniądze te ukradli oszuści wykorzystujący lukę między europejskimi i amerykańskimi systemami fintechu. Należy zaznaczyć, że środki klientów nie są zagrożone – ucierpiały na tym finanse samej firmy.

Przeczytajcie także: Ant Group z kolejną wysoką grzywną

Mechanizm procederu został tylko oględnie przedstawiony przez FT, sam Revolut nie chce nagłaśniać sprawy i jej komentować. Brytyjski dziennik, powołując się na kilka anonimowych źródeł, podał, że schemat działania przestępców bazował na tym, że ze względu na różnice między europejskimi a amerykańskimi systemami niektóre transakcje były odrzucane, a następnie niesłusznie refundowane przez fintech. Oszuści mieli więc zlecać transakcje, opiewające na wysokie kwoty, wiedząc, że zostaną odrzucone, a fintech zwracał kupcom środki ze swoich pieniędzy. Nadużycie po raz pierwszy miało być zastosowane pod koniec 2021 roku, a na początku kolejnego roku było już szerzej stosowane. Proceder został przerwany dopiero wiosną 2022 roku, gdy na sprawę zwrócił uwagę amerykański bank współpracujący z fintechem.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadza nowy rodzaj rachunku

Być może władzom fintechu zależało na cichym wyjaśnianiu tej sprawy, ponieważ zmaga się on z szeregiem innych kłopotów. Firma wciąż nie otrzymała w Wielkiej Brytanii licencji bankowej, chociaż wnioskowała o nią jeszcze w 2021 roku. Padają też pytania o wyniki finansowe podmiotu za 2021 rok. Nie dość, że pojawiły się ze sporym opóźnieniem, to zastrzeżenia mieli do nich audytorzy. W efekcie udziałowcy Revoluta obniżali wartość fintechu, w który wcześniej zainwestowali.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies