Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cashless Fintech Evening już za nami. Poznajcie Mapę polskiego fintechu 2023 oraz zdobywców nagród Cashless Fintech

Już możecie pobrać raport zawierający wszystkie najważniejsze informacje związane z Mapą polskiego fintechu 2023 oraz Cashless Fintech 2023

Wczoraj w warszawskiej Elektrowni Powiśle odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Fintech Evening. Pretekstem do spotkania integrującego środowisko nowoczesnych finansów w Polsce była premiera szóstej edycji Mapy polskiego fintechu. Poprzedziła ją prezentacja wyników analizy, którą przeprowadziliśmy przy okazji pracy nad Mapą. Przedstawił ją Paweł Widawski, prezes fundacji Fintech Poland, która jest współautorem tegorocznej Mapy.

Z analizy tej wynika, że wciąż najważniejszą częścią polskiego fintechu są podmioty działające w dziedzinie płatności. Aż 80 firm, jakie znalazły się na Mapie polskiego fintechu 2023, zajmuje się różnego rodzaju usługami z zakresu transakcji płatniczych. Stanowią one ponad 20 proc. polskich fintechów. Jednak warto zauważyć, że choć w porównaniu z ubiegłoroczną Mapą firm płatniczych znowu przybyło, to mniej niż średnio w innych kategoriach.

Przeczytajcie także: Polski fintech Novbelpay zmienia właściciela

Z danych zebranych przez cashless.pl i Fintech Poland wynika ponadto, że najczęściej spotykaną formą prawną w polskiej branży fintech jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prawie połowa podmiotów na Mapie ma swoje siedziby w Warszawie, 55 proc. fintechów kieruje swoją ofertę do podmiotów gospodarczych, a 82 proc. przychodów czerpie z rynku polskiego. To tylko niektóre informacje, jakie znalazły się w naszej analizie. Ze szczegółami można zapoznać się w raporcie, który jest do pobrania bezpłatnie. Wystarczy kliknąć poniższy banner.

Następnie Paweł Widawski wraz z redaktorem naczelnym cashless.pl Jackiem Uryniukiem, zaprezentowali tegoroczną Mapę polskiego fintechu. Projekt znacznie różni się od tych z lat poprzednich. Od pierwszej edycji Mapy zmagaliśmy się z kilkoma wyzwaniami, dotyczącymi przede wszystkim prawidłowego zaklasyfikowania fintechów do poszczególnych kategorii. W tym roku postanowiliśmy rozwiązać tę kwestię, składając Mapę z kilku warstw.

I tak na pierwszej warstwie znalazły się polskie fintechy, podzielone na 10 kategorii, takie jak m.in. płatności, insurtech, crowdfunding czy płatności odroczone. Pierwszą warstwę tegorocznej Mapy w dobrej rozdzielczości można znaleźć w raporcie. Tu zamieszczamy ją poglądowo.

Na to nałożyliśmy drugą warstwę, złożoną z podmiotów podzielonych na cztery kategorie, a więc dostawców oprogramowania dla fintechu, porównywarek finansowych, firm rozwijających narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa i weryfikacji tożsamości.

Dwie pierwsze warstwy tegorocznej Mapy są odpowiednikiem całej Mapy z lat poprzednich. Znalazło się na nich 360 firm i projektów fintechowych. To rekordowo dużo, bo w roku ubiegłym było ich 299.

Dla pełnego obrazu polskiego fintechu dołożyliśmy trzecią warstwę, na której znalazły się instytucje wspierające rozwój fintechu i firmy konsultingowe oraz fintechy zagraniczne obsługujące klientów z Polski. Trzecia warstwa Mapy wygląda tak:

A cała mapa tak:

Raport, w którym znajdziecie Mapę polskiego fintechu 2023, zawiera także analizę fundacji Fintech Poland wskazującą polskie firmy reprezentujące branżę fintech, które mają największe szanse na ekspansję zagraniczną. W trakcie Cashless Fintech Evening dyskutowali o tym eksperci: Marta Życińska, dyrektorka Mastercard Europe w Polsce, Paweł Franczyk, dyrektor zarządzający bankowością cyfrową w Alior Banku, i Daniel Jarząb, prezes PayEye. Uczestnicy zgodzili się, że wyjście za granicę przez fintechy oferujące usługi dopasowane do polskich realiów wymaga dużo wysiłku, ale jest realne. Dowodzą tego coraz liczniejsze przykłady takie jak Blik, PayPo czy PayEye. Uczestnicy dyskusji nie mieli też wątpliwości, że szanse na to, że pierwsze polskie fintechy staną się jednorożcami (firmami wycenianymi na co najmniej miliard dolarów), są coraz większe.

Następnie ogłosiliśmy zdobywców tegorocznych nagród Cashless Fintech. Podobnie jak w roku ubiegłym zwycięzców wyłoniliśmy w sześciu kategoriach. Pierwsza to Green Finance, dla firmy znajdującej się na Mapie polskiego fintechu 2023, która działa na rzecz ochrony środowiska. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła firma Autopay Mobility. W tym roku do tytułu nominowane zostały: mPay, Smartney, Adyen oraz Revolut. Tytuł Green Finance 2023 otrzymała firma Adyen za oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym automatycznie oblicza ślad węglowy związany z opłacanym produktem lub usługą. Jednocześnie klient może dopłacić kwotę na rzecz organizacji, która zrekompensuje emisję CO2, związaną z zakupem.

W drugiej kategorii, Projekt Fintech, nagradzamy najciekawsze przedsięwzięcia fintechowe, realizowane przez tradycyjne instytucje finansowe. W latach poprzednich nagrodę tę zdobywały takie projekty jak imoje, mSzafir, Pekao z kontem na selfie i Santander z czekiem Blik dla uchodźców z Ukrainy. W tym roku do tytułu nominowano: Alior Pay, Moje Rachunki Alior, Nest POS, PKO Płacę później, PKO platformę usług dodanych i System AML. Tytuł Projekt Fintech 2023 zdobyło rozwiązanie Alior Pay. To autorska usługa Alior Banku, umożliwiająca odroczenie, a następnie rozłożenie na raty płatności – w sklepach stacjonarnych i internetowych lub przelewów z rachunku w Alior Banku czy wypłaty z bankomatów.

Przeczytajcie także: PayU idzie na sprzedaż

Trzecia kategoria to Insurtech Roku. Tytuł przyznawany firmom wprowadzającym najciekawsze rozwiązania technologiczne w branży ubezpieczeniowej. W latach poprzednich nagrodziliśmy w tej kategorii takie instytucje jak : Telemedico i Quantee. W tym roku nominowani byli: Cachet, Laven, Simpl.rent, Skyblu.ai i Trasti. Tytuł zdobyła firma Simpl.rent za ofertę ubezpieczenia dla najemców, właścicieli i pośredników nieruchomości.

Natomiast czwarta kategoria przeznaczona jest dla podmiotów, które zdaniem kapituły prezentują największy potencjał rozwojowy. Wśród zdobywców tytułu Fintech Future w przeszłości były takie firmy jak LeaseLink, PolcardGO, Autopay, PayEye i Vodeno. W tym roku nominowano PayEye w wersji 2.0, Plente Rent oraz Portmonetkę. Tytuł Fintech Future przyznano projektowi PayEye 2.0, który umożliwia płatności przy wykorzystaniu dwóch biometrii jednocześnie: oka i twarzy.

Przedostatnia kategoria to Osobowość Fintech, doceniająca osoby będące założycielami, właścicielami lub managerami firmy fintechowej, które w ostatnim roku mogą pochwalić się najbardziej znaczącymi osiągnięciami. W latach ubiegłych tytuł ten powędrował do Igora Zacharjasza, Sebastiana Ptaka, Bartosza Ciołkowskiego i Joanny Erdman. W tym roku nominowani byli: Andrzej Basiak z mPay, Daniel Jarząb z PayEye, Katarzyna Jóźwik ze Smartney, Jacek Kinecki z PayPro (Przelewy24), Dariusz Mazurkiewicz z Blika i Ewa Wernerowicz z Soonly. Kapituła zdecydowała, że tytuł Osobowość Fintech 2023 otrzymał Dariusz Mazurkiewicz. W ciągu ostatniego roku wraz z zespołem Blika realizował strategię ekspansji zagranicznej. W sierpniu 2022 roku podpisał umowę na zakup słowackiej spółki Viamo, z kolei w grudniu 2022 roku powstała spółka Blik Romania.

Wreszcie ostatnia kategoria to Fintech Roku, nagroda dla podmiotu, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotował największe sukcesy. W latach poprzednich nagrodą tą uhonorowaliśmy: SkyCash, Autenti, Booksy i dwukrotnie Blik. W tym roku nominowani byli: Blik, Cinkciarz, Lendi, mPay, Otomoto Pay, PayPro, PragmaGO i Smartney. Decyzją kapituły tytuł Fintech Roku 2023 trafił do PragmaGO. W 2022 roku spółka osiągnęła rekordowe wyniki m.in. dzięki współpracy z Allegro, największą platformą e-commerce w Polsce, której klientom biznesowym oferuje płatności odroczone. W sierpniu 2022 PragmaGO przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa Fandla Faktoring.

Przeczytajcie także: ZEN nawiązał współpracę z Visą

Przypomnę, że kandydatów do nagród Cashless Fintech mogli zgłaszać czytelnicy w terminach i na zasadach anonsowanych w serwisie cashless.pl. Analizę kandydatur pod kątem spełniania kryteriów przeprowadziło prezydium kapituły, złożone z przedstawicieli redakcji cashless.pl. Prezydium miało też możliwość zgłoszenia własnych kandydatur. Wybór zwycięzców w poszczególnych kategoriach odbywa się poprzez głosowanie kapituły, złożonej z kilkudziesięciu ekspertek i ekspertów z branży finansowej. Wśród nich znaleźli się: Piotr Alicki z KIR, Andrzej Antoń z Autopay, Bartosz Berestecki z PayTel, Piotr Brewiński z Fintech Poland, Elżbieta Burliga z Fiserv, Jarosław Chrzanowski z ITCARD, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Joanna Erdman z Polski Bezgotówkowej, Rafał Gołębiewski z Elavon, Jakub Grzechnik z Visy, Witold Jaworski (współzałożyciel m.in. YU i Carrot), Kamila Kaliszyk z Mastercard, Jan Kastory z Astorya, Jakub Kiwior z Visy, Krzysztof Korus z DLK, Monika Król z Blika, Adrian Kurowski z Visy, Michał Łukasik z Kontomatika, Adam Matyaszek z ITCARD, Dariusz Mazurkiewicz z Blika, Aleksander Naganowski z Mastercarda, Bartłomiej Nocoń z ZBP, Artur Olech (współtwórca m.in. hiPRO), Wojciech Pantkowski z KIR, Krzysztof Polończyk z Fiserv, Andrzej Poniński (były prezes PONIP), Sebastian Ptak (były prezes Blue Media), Cezary Świerszcz z Unexta, Mariusz Szałagan z WeSUB, Adam Tencza z PayTela, Robert Trętowski z KIR, Ewa Wernerowicz z Soonly, Paweł Widawski z Fintech Poland, Zbigniew Wiśniewski z Polski Bezgotówkowej, Tadeusz Woszczyński z Hitachi i Bartosz Zborowski z Pekao.

Partnerami głównymi Cashless Fintech Evening oraz Mapy polskiego fintechu 2023 i poświęconego jej raportu są w tym roku: Mastercard i Alior Bank. Natomiast partnerami wspierającymi zostały firmy: Walutomat, OANDA TMS Brokers, Przelewy24, PayU oraz Polskie ePłatności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies