Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayU idzie na sprzedaż. Zainteresowanych zakupem miało być aż 58 potencjalnych nabywców

Wartość transakcji szacowana jest na ok. 1 mld zł, a objąć ma niemal wszystkie biznesy PayU, z wyjątkiem Indii i Turcji

PayU zmieni właściciela. Jak podaje Puls Biznesu, możliwe, że już w przyszłym tygodniu okaże się, pod czyje skrzydła trafi ten mający polskie korzenie fintech. Z nieoficjalnych informacji PB wynika, że w pierwszym etapie zainteresowanie zgłosiło aż 58 potencjalnych nabywców. Na krótką listę trafiło zaś sześciu, wybranych przez południowoafrykańską grupę Naspers, czyli obecnego właściciela PayU. Szacuje się, że wartość transakcji może wynieść ok. 1 mld zł. Poproszeni przez gazetę przedstawiciele PayU odmówili komentarza w tej sprawie.

Przeczytajcie także: Joanna Pieńkowska-Olczak szefową PayU w regionie

PayU to operator płatności internetowych, działający w 20 krajach. Z większości z nich Naspers zamierza się wycofać, zostawiając sobie jedynie Indie oraz Turcję. Wybór tych krajów PB tłumaczy faktem, że niemal połowę zeszłorocznych przychodów PayU wygenerowały właśnie Indie (304 mln dolarów z 643 mln dolarów ogółem), notując wzrost rok do roku o 48 proc. Z kolei z pozostałej puli Turcja przyniosła 17 proc. przychodów, a przy tym rok do roku urosła o 73 proc.

Pozostałe operacje idą zaś pod młotek, a spośród nich najcenniejsza jest Polska. Przychody PayU nad Wisłą w 2021 r. sięgnęły 548 mln zł, co stanowi jedną piątą obrotów całej grupy. Według informacji Pulsu Biznesu do Naspersa zgłosili się inwestorzy chętni na zakup samego polskiego biznesu, proponujący znaczne kwoty, jednak aktualny właściciel odrzuca tego typu oferty, szukając jednego kupca na wszystkie spółki wystawione na sprzedaż.

Przeczytajcie także: PayU zakłada spółkę do płatności odroczonych

Polskie PayU w zeszłym roku obchodziło swoje 20 urodziny. Ważnym krokiem w rozwoju serwisu było udostępnienie płatności na Allegro, pod nazwą Płatności Allegro, co przyczyniło się do wzrostu operatora. W 2008 r. PayU oraz Allegro zostały kupione przez Naspersa, a serwis wyszedł za granicę. Nowy właściciel zaczął też integrować inne swoje spółki pod marką zapożyczoną z Polski. W 2012 r. PayU uzyskało licencję instytucji płatniczej, a swoją działalność rozpoczęło centrum autoryzacyjno rozliczeniowe. W 2016 r. Naspers zdecydował się sprzedać Allegro, w związku z czym PayU straciło swoją uprzywilejowaną pozycję jedynego dostawcy płatności dla klientów największej platformy e-commerce w Polsce. Pozostaje jednak jedną z największych firm działających w polskiej branży płatniczej, o czym więcej możecie przeczytać w rankingu cashless.pl: 100 największych polskich firm branży płatniczej.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies