Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Powstaje narzędzie do standaryzacji zadośćuczynień. Podpowie sędziom, jakie kwoty orzekano w podobnych sprawach

Rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na przewidywalność wypłat z ubezpieczenia OC komunikacyjnego

Powstaje narzędzie do standaryzacji zadośćuczynień za śmierć osoby najbliższej – informuje portal prawo.pl. Po podaniu parametrów sprawy system poda informacje, jak orzekano w podobnych przypadkach. Rozwiązanie może pomóc w ujednoliceniu orzecznictwa związanego z zadośćuczynieniami, które bywa bardzo zróżnicowane, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby spraw sądowych między poszkodowanymi, a ubezpieczycielami.

Przeczytajcie także: Pru wchodzi w bancassurance

Jak wskazuje prawo.pl, rozwiązanie ma zostać udostępnione nie tylko sędziom, ale też pełnomocnikom i stronom, i to już 19 czerwca. Będzie je można znaleźć na stronie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W korzystaniu narzędzie ma być podobne np. do internetowych kalkulatorów odsetek. Użytkownik będzie wskazywał parametry spawy, takie jak wiek powoda, wiek zmarłego, rodzaj łączących ich relacji, ich intensywność czy również przebieg żałoby. Program zbiera zaś i analizuje orzeczenia w podobnych sprawach i wskazuje medianę zasądzonych w nich kwot. A tam, gdzie to możliwe, podaje również linki do podobnych orzeczeń.

Narzędzie zostało przygotowane na podstawie badań akt sądowych spraw, w których wyrok zapadł po 2014 r. Wykorzystane dane pochodzą z ponad 2,3 tys. spraw.

Zadośćuczynienia z tytułu śmierci osoby najbliższej zasądzane są często w przypadku wypadków samochodowych ze skutkiem śmiertelnym i pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy. O ile odszkodowanie w takich sprawach ma wyrównać koszty materialne i można je z dość dużą dokładnością wyliczyć, o tyle zadośćuczynienie ma stanowić rekompensatę za ból i cierpienie po stracie osoby bliskiej, co jest w dużej mierze kwestią uznaniową. W konsekwencji kwota zadośćuczynienia jest nierzadko przedmiotem sporu między ubezpieczycielem a poszkodowanym (i – często – reprezentującą go kancelarią).

Branża ubezpieczeniowa już niejednokrotnie postulowała wprowadzenie standaryzacji, np. w formie tabel, tak aby zwiększyć przewidywalność wypłat. Ich kwoty potrafią się bowiem w zbliżonych sprawach znacznie różnić między poszczególnymi wyrokami. Niespójny jest również katalog osób, którym świadczenie jest przyznawane – czy świadczenie należy się też wnukowi za śmierć dziadka, teściowej za śmierć zięcia itp.? Podobnie czy należy brać pod uwagę fakt zamieszkiwania bądź niezamieszkiwania w jednym gospodarstwie domowym? Prace nad ujednoliceniem tego podejścia prowadzone były m.in. w ramach Forum Zadośćuczynień przy Komisji Nadzoru Finansowego, czy również w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie powstał projekt stosownych zmian w Kodeksie cywilnym. Inicjatywy te nie przyniosły oczekwianych efektów.

Przeczytajcie także: Polski Aegon sprzedany

Wydaje się, że narzędzie, które ma zostać udostępnione na stronie KSSIP, będzie rozwiązaniem kompromisowym. Nie będzie narzucało konkretnych kwot, jakie powinny zostać przyznane, przed czym wzbraniają się zwolennicy tezy, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i nie da się stabelaryzować świadczeń za zerwane więzi. Nie wprowadzi automatyzmu, a będzie jedynie podpowiedzią, którą sędzia może wziąć pod uwagę, rozpatrując konkretną sprawę. Jednocześnie można się spodziewać, że powszechne korzystanie z narzędzia przez sędziów doprowadzi do umocnienia się trendów orzeczniczych i wprowadzi większą przewidywalność zasądzanych kwot.

Źródło: prawo.pl

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies