Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kilka nowych podmiotów w rejestrze MIP. Wśród nich firmy pożyczkowe

Jednocześnie KNF skreślił z listy MIP, po niemal roku od wpisania, spółkę LEO4PAY Poland

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kilka firm do rejestru małych instytucji płatniczych. Status ten posiada obecnie 178 podmiotów. Łącznie na listę wpisano 207 firm, ale część z nich została już wykreślona. Świeżym przykładem spółka LEO4PAY Poland, która do rejestru trafiła w lipcu 2022 roku, a została z niego wykreślona pod koniec maja br.

Przeczytajcie także: Prawie 13,5 mln aktywnych "blikowiczów" mają banki w Polsce

Jednym z podmiotów wpisanych ostatnio do rejestru jest warszawska spółka Dziesiątka finanse. Firma działa od 2001 roku na rynku pożyczkowym. Kilka lat temu jej decydenci postanowili przenieść działalność całkowicie do sieci – usługi oferowane są pod adresem 10online.pl. Klient może online w kilka minut wziąć pożyczkę o wartości od 2 tys. zł do 5 tys. zł, a wystarczą do tego dane z dowodu osobistego i rachunku bankowego.

W rejestrze pojawiła się też spółka Access Finance, której jedynym udziałowcem jest Access Finance AD – podmiot zarejestrowany w Bułgarii i świadczących usługi od dekady. Także i on udziela pożyczek, a jego klientami są przede wszystkim osoby z niewielką lub żadną historią kredytową. Ostatnią ze spółek, które w minionych kilku dniach trafiły do rejestru MIP, jest łódzki Asel Project. Na liście jego usług zgłoszonych KNF znaleźć można m.in. wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku płatniczego oraz działania niezbędne do prowadzenia rachunku.

Przeczytajcie także: Klienci Santandera mogą korzystać ze SwatchPay oraz Xiaomi Pay

Mała instytucja płatnicza to rodzaj podmiotu, który pojawił się w polskich przepisach kilka lat temu. O taki status mogą się ubiegać firmy zainteresowane wprowadzeniem na rynek usług finansowych. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP niż zdobyć licencję krajowej instytucji płatniczej, to warto pamiętać o ograniczeniach: MIP-y nie mogą działać poza Polską czy oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies