Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bielsko-Biała z nowym systemem płatności za bilety autobusowe. Będą one zapisywane na karcie płatniczej

Nowy system dostarczyła firma Mera Systemy, a łączny koszt inwestycji to ok. 4 mln zł

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej ogłosił, że we wszystkich jego autobusach zamontowano już mobilne kasowniki. Z pomocą tych urządzeń przejazd można opłacić bezgotówkowo i zbliżeniowo: kartą albo smartfonem czy smartwatchem, do których podpięto kartę płatniczą.

Przeczytajcie także: mPay zmienia swoją aplikację

Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej MZK, mobilne kasowniki zamontowano przy drugich drzwiach, a w autobusach przegubowych umieszczono po dwa urządzenia – przy drugich i trzecich drzwiach. Łącznie maszyn tego typu jest 160 (plus 16 rezerwowych kasowników w magazynie). Warto zaznaczyć, że żółte kasowniki do biletów papierowych nie będą likwidowane – nowe urządzenia stanowią ich uzupełnienie.

W nowym kasowniku można kupić bilety jednorazowe (normalny i ulgowy), ale też np. czasowe. Na ekranie urządzenia klient wybiera bilet, zatwierdza zakup i przykłada nośnik płatniczy. Bilet nie jest drukowany, ale zapisywany na wspomnianym nośniku. Podczas ewentualnej kontroli sprawdzana będzie karta czy telefon na specjalnym czytniku. W kasowniku nie można kupować biletów na zapas, nie ma też opcji zwrotów.

Przeczytajcie także: mObywatel 2.0 coraz bliżej

Drugą część systemu stanowi e-sklep, w którym kupuje się bilety okresowe. Jak wynika z regulaminu tej usługi, zakupiony bilet można okazać w formie papierowej (wydruk z kodem QR) lub elektronicznej. W tym drugim przypadku pasażer może wybrać plik pdf lub przypisać bilet do tokenu swojej karty płatniczej. Za obsługę tych transakcji odpowiada operator systemu Przelewy24.

Przed rokiem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że MZK w Bielsku-Białej z pomocą przetargu chce wyłonić wykonawcę nowego systemu do wnoszenia opłat za przejazd komunikacją miejską. Realizacją zamówienia zainteresowane były trzy podmioty: holenderskie Vayapay oraz polskie Pixel i Mera Systemy. Ostatecznie projekt zrealizowała ta ostatnia spółka, a łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 4 mln zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies