Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szukacie kredytu hipotecznego? Bank już nie wciśnie przy okazji kredytówki. Jest projekt ustawy

Nowe prawo o kredycie hipotecznym dostosowuje nasze ustawodawstwo do wymogów Unii Europejskiej

Projekt nowej ustawy, zakładający zmiany m.in. w Prawie bankowym, Ustawie o kredycie konsumenckim oraz w Ustawie o nadzorze, został opublikowany wczoraj. Nakłada wiele obowiązków na banki oraz pośredników kredytowych i generalnie ma za zadanie w większym stopniu chronić interesy konsumentów.

Z ciekawych rzeczy, które rzuciły mi się w oczy podczas pobieżnej lektury projektu oraz uzasadnienia do niego, wynika, że kredytodawca hipoteczny nie będzie mógł stosować tzw. sprzedaży wiązanej. Czyli udzielając Wam kredytu nie będzie mógł uzależniać tego od zawarcia przez Was umów dodatkowych, np. o kartę kredytową. Teraz często jest tak, że bank godzi się na atrakcyjne oprocentowanie hipoteki pod warunkiem, że kupicie od niego jednocześnie drogą kartę albo jakiś program inwestycyjny. W praktyce więc faktyczny koszt kredytu ukrywany jest w kosztach produktów powiązanych.

Przeczytajcie także: Marka Sygma znika z rynku kart kredytowych

Są jednak dwa wyjątki. Zgodnie z projektem ustawy bank będzie mógł wymagać od Was założenia u niego rachunku osobistego lub oszczędnościowego. Rachunek taki będzie mógł służyć wyłącznie obsłudze kredytu mieszkaniowego i ma być całkowicie bezpłatny. Dodatkowo bank będzie mógł uzależnić udzielenie kredytu od zakupu przez Was ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości, np. od pożaru czy innego zdarzenia losowego.

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym stanowi ponadto, że kredytodawcy będą musieli spełniać wobec klientów masę obowiązków informacyjnych. Podadzą na przykład całkowity koszt kredytu na tzw. przykładzie reprezentatywnym a szczegółowe informacje o proponowanym produkcie przedstawią na specjalnym formularzu, którego kształt precyzyjnie opisano w ustawie. A wszystko po to, byście mogli łatwo porównać ofertę kilku banków jednocześnie.

Nowe prawo wprowadzi również pewne obowiązki kredytobiorców. Zgodnie z nim nie będziecie mogli podpisać umowy o kredyt wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od przedstawienia warunków przez bank. Chodzi o to, aby przed zawarciem tak poważnego zobowiązania, jakim jest wieloletni kredyt mieszkaniowy, odpowiednio przemyśleć decyzję. Również dwa tygodnie będziecie mieli na odstąpienie od umowy kredytu.

Przeczytajcie także: Oto pierwsza w Polsce karta dla rolnika

Projekt ustawy zakłada również stworzenie rejestru pośredników kredytowych, który prowadzić będzie Komisja Nadzoru Finansowego. KNF będzie również sprawować nadzór nad tymi podmiotami. Ciekawostką jest także to, że np. pośrednik, który wśród udziałowców będzie miał bank sprzedający kredyty, nie będzie mógł nazywać siebie doradcą kredytowym. W projekcie opisano także zasady udzielania kredytów hipotecznych przez firmy pożyczkowe.

Prace nad projektem ustawy o kredycie hipotecznym rozpoczęto jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu. Dostosowuje on polskie prawo do unijnej dyrektywy o kredycie hipotecznym. Projekt wczoraj został przekazany do konsultacji społecznych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies