Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NFOŚiGW i PKO BP nawiązują współpracę. Razem wspomogą zielone inwestycje

Fundusz i bank chcą opracować m.in. modele finansowania dla przedsięwzięć, do których już przewidziano dopłaty w ramach rządowych programów

PKO Bank Polski oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu "zielonych" inwestycji i rozwiązań. W ramach kooperacji PKO opracuje propozycje finansowania dla przedsięwzięć, które można realizować w ramach programów dopłat od NFOŚiGW. Lista programów jest długa, bo ten fundusz trzyma pieczę m.in. nad takimi projektami jak "Mój prąd", "Czyste powietrze" czy "Moje ciepło", z których od lat płyną pieniądze na poprawę efektywności energetycznej budynków, przydomową fotowoltaikę czy wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Przeczytajcie także: PKO BP i Accelpoint wybrały startupy do programu akceleracyjnego

Z komunikatu instytucji wynika, że szczególny nacisk będzie kładziony na termomodernizację budynków oraz wsparcie osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego. PKO z NFOŚiGW mają ten cel realizować wspólnie. Poza tym planowana jest emisja zielonych obligacji oraz stworzenie modelu współpracy między NFOŚiGW i PKO w zakresie finansowania projektów ekologicznych.

To, że państwowy PKO zdecydował się na taką współpracę, nie powinno dziwić. W ogłoszonej pod koniec 2022 roku strategii na lata 2023-2025 bank zapowiedział, że się "zazieleni". Poza elektryfikacją floty aut i redukcją emisji własnych padło zobowiązanie, że będzie jeszcze aktywniej wspomagał transformację energetyczną i chce być liderem wśród instytucji finansowych wspierających zielone inwestycje. Więcej na temat tych planów w tekście serwisu green-news.pl PKO BP chce być jednym z liderów ESG. Bank przedstawił nowy plan. Stawia m.in. na zielone obligacje.

Przeczytajcie także: Pekao wspiera zieloną transformację PGE

Podobnych kooperacji będzie tylko w Polsce przybywać, stale rośnie też zaangażowanie instytucji finansowych w sprawy związane z transformacją energetyczną i ochroną klimatu. Dzieje się tak za sprawą ogólnoświatowego trendu i nie tylko. Coraz częściej inwestorzy czy giełda prześwietlają spółki pod kątem tego, czy mają i realizują strategię ESG. Ten skrót dotyczy różnych płaszczyzn biznesowej działalności firm czy spółek, a oznacza: E – environmental (środowisko), S – social responsibility (społeczna odpowiedzialność) oraz G – corporate governance (ład korporacyjny).

Na podstawie tych wskaźników tworzone są np. ratingi ESG, dzięki którym spółki mogą uzyskać lepsze warunki kredytowe. Więcej o raportowaniu ESG i od kiedy stanie się ono obowiązkowe w UE w tekście Największe polskie spółki na razie badają temat raportowania ESG.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PKO, PKO BP, ESG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies