Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To KIR ma zbudować bezpłatną sieć akceptacji kart w urzędach. Właśnie wysłał zapytanie ofertowe w tej sprawie

Pilotaż rozwiązania ma ruszyć już w sierpniu w kilku wybranych miastach. Wdrożenie w całym kraju najpóźniej na początku przyszłego roku

Kilka tygodni temu Cashless pisał o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, zgodnie z którym w każdym urzędzie administracji publicznej mają znaleźć się terminale do akceptacji płatności bezgotówkowych kartami. Założono, że transakcje mają być bezpłatne zarówno dla urzędów jak i dla petentów. Całość ma zostać wdrożona w ciągu kilku miesięcy. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Teraz znam już więcej szczegółów a to dzięki pewnemu dokumentowi.

Otóż okazuje się, że instytucją, która została obarczona obowiązkiem przygotowania koncepcji rozwiązania, został KIR. Efektem jego pierwszych prac jest zapytanie ofertowe wystosowane kilka dni temu do firm, które potencjalnie mogą być zainteresowane uczestnictwem w budowie sieci akceptacji w urzędach, a więc głównie operatorów i dostawców terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: To już 25 lat kart płatniczych w Polsce

Z dokumentu wynika, że KIR będzie potrzebować ok. 70 tys. sztuk terminali stacjonarnych i mobilnych. W pierwszej kolejności otrzymają je samorządy, urzędy skarbowe, Policja a następnie inne jednostki, m.in. szkoły. Terminale mają być także przystosowane do obsługi dodatkowych usług związanych z e-administracją, np. służyć do weryfikacji tożsamości.

KIR bierze pod uwagę zarówno kupno jak i dzierżawę urządzeń oraz dopuszcza, by pozostałe usługi dodatkowe zwyczajowo zapewniające przychód akceptantom stanowiły w całości lub w części przychód agenta rozliczeniowego. Mogłyby to być na przykład usługa cashback, czyli wypłata gotówki przy okazji płacenia kartą, czy doładowanie telefonów komórkowych. To ważne ponieważ jak pamiętacie, rząd chce by podstawowa funkcja terminali, a więc akceptacja transakcji bezgotówkowych, była bezpłatna zarówno dla petentów jak i samej administracji. Nie wiem, czy przychody z usług dodatkowych pokryją całość kosztów obsługi terminali i transakcji, ale jest to już jakiś trop, w jaki sposób można by próbować tę "bezpłatność" sfinansować.

Przeczytajcie także: Karta dla rolnika to fajny pomysł

Z zapytania ofertowego wynika, że terminale POS mają obsługiwać płatności kartowe z wykorzystaniem co najmniej kart płatniczych Visa, MasterCard oraz w przyszłości lokalnego schematu kartowego (polskiej karty płatniczej). Co ciekawe, w dokumencie jest mowa o tym, że oferowanie akceptacji kart wydawanych w ramach innych schematów płatniczych nie jest konieczne. Jeśli natomiast firmy zdecydują się je zaproponować, to nie może to generować dodatkowych kosztów jednorazowych, okresowych czy transakcyjnych. Czyżby to mały policzek dla takich organizacji jak American Express czy Diners?

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, pilotaż w wybranych jednostkach administracji publicznej (w jednym lub kilku miastach) zostanie uruchomiony do końca sierpnia 2016 roku. Oczekiwany termin pełnego wdrożenia to przełom 2016 i 2017 roku. KIR występować będzie w projekcie jako koordynator współpracy z operatorami terminali. Rozliczanie transakcji ma przechodzić przez system rozliczeniowy Inkart, zarządzany przez KIR.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies